2022 елның 30 сентябре, җомга

Бүген Казанда Россия территориясенә Донецк, Луганск, Запорожье һәм Херсон өлкәләрен кушу хөрмәтенә патриотик митинг-концерт узды.

30 сентябрьдә Россиягә дүрт яңа төбәк кушылды. Донецк, Луганск халык республикалары, шулай ук Запорожье һәм Херсон өлкәләре ил составына керделәр. Биш көнлек референдум барышында бу территорияләрдә яшәүчеләр күпчелек тавыш белән Россия Федерациясенә кушылуны хуплады.

Бу тарихи вакыйгага багышланган тантаналы чарада ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары катнашты.

Сәламләү сүзе белән Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева чыгыш ясады:

«Бүген без мөһим карарны хупларга җыелдык: тулы хокуклы гражданнарыбызга әверелгән кешеләрнең ихтыяры. Ә закон безнең бердәм - халык һәрчак бергә: бәладә дә, шатлыкта да!».

Бүген җәмгыятьнең, барлык гражданлык институтларының, оешмаларның берләшүе күренә. Иҗтимагый палатага көн саен сәламәтлек торышы буенча яклауга күбрәк мохтаҗ кешеләр мөрәҗәгать итә. Әмма бүген алар барысы да башкаларга ничек булышырга, бүген китүчеләрне һәм безнең бөек илгә кушылучыларны якларга дигән мәсьәлә белән, дип билгеләп үтте Зилә Рәхимҗан кызы.

«Бүген без референдум нәтиҗәләрен танымыйлар дип алдан әйткән халыкара оешмаларга халык ихтыярына игътибар итмәгән, ишетмәгән темаларга үз сүзебезне әйтергә телибез. Без һәрвакыт гражданнарга һәм кешеләр мәнфәгатьләренә йөз тотачакбыз, чөнки иң мөһиме – безнең бердәмлек! Без үз Президентыбыз, илебез белән бергә! Бүгенге көннән Бөек, зур Россиянең тулы хокуклы гражданнары булган гражданнар да шулай дип әйтәләр!»,- дип ассызыклады ул.