2024 елның 17 июле, чәршәмбе

17 июльдә «Ярдам-Помощь» гомуммилли хәйрия фонды комплексында VI Республика социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмалар форумының беренче секциясе узды һәм ул Татарстан Республикасында традицион гаилә кыйммәтләрен ныгыту векторы буларак гаилә волонтерлыгын үстерүгә багышланды.

Чарага республиканың 15 муниципаль берәмлегеннән 126 катнашучы җыелды, шулай ук Мәскәү шәһәреннән кунаклар да булды.

Катнашучыларны ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева, «Ярдам-ярдәм» гомуммилли хәйрия фонды вице-президенты, дүртенче чакырылыш Казан шәһәр Думасы депутаты Мәликә Гыйльметдинова сәламләде.

Программада министрлыклар, иҗтимагый оешмалар вәкилләре, ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары, дин вәкилләре чыгышлары тәкъдим ителде.

Зилә Вәлиева билгеләп үткәнчә, Президент Владимир Путин 2024 елда Россия Федерациясендә «Гаилә елы»н үткәрү турындагы указга кул куйды.

«Һәр гаиләнең гармониядә һәм комфортта яшәве бик мөһим», — диде ул. Чөнки Россиядә Гаилә елы гаиләне яклау, традицион гаилә кыйммәтләрен саклау өлкәсендә сәясәтне популярлаштыру максатыннан игълан ителгән.

Татарстан Республикасында гаилә һәм яшьләр сәясәтен гамәлгә ашыруда коммерцияле булмаган оешмаларның катнашу мөһимлеге турында министрның беренче урынбасары Софья Галиева-Мостафина сөйләде.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзасы Изольда Жуйкова хәзерге дөньяда гаиләнең роле турында җәмәгатьчелек фикерен формалаштыру буенча Татарстан Гаиләләре фестиваленең гамәли тәҗрибәсе, традицион гаилә кыйммәтләрен саклау һәм пропагандалау, гаилә иреклелеген үстерү турында сөйләде.

Коммерцияле булмаган сектор вәкилләре гаиләне ныгыту, үсеп килүче буынны якыннарына, ата-бабаларына, табигатькә, спортка мәхәббәт тәрбияләү, традицион гаилә кыйммәтләрен тәрбияләү турында сөйләштеләр.

Утырыш азагында активистларга ТР Иҗтимагый палатасының рәхмәт хатлары тапшырылды.