Татарстан Республикасы Спорт министрлыгының 2022 елдагы «Халык» максатлары тулаем алганда гамәлгә ашырылган дип танылды

2023 елның 15 феврале, чәршәмбе

Бүген Татарстанның Иҗтимагый палатасында Татарстан Республикасы Спорт министрлыгының 2022 ел йомгаклары буенча халык алдында төзелгән максатларын һәм бурычларын гамәлгә ашыру нәтиҗәләре буенча иҗтимагый фикер алышулар узды.

Утырыш Татарстан Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева рәислегендә узды. Фикер алышуда Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы, Татарстан Республикасы Спорт министрлыгы һәм муниципаль берәмлекләр каршындагы иҗтимагый совет әгъзалары, 2022 елгы максатларны формалаштыруда катнашкан экспертлар, ата-аналар җәмәгатьчелеге, СОНКО вәкилләре, шулай ук төбәк спорт федерацияләре җитәкчеләре, спорт мәктәпләре һәм спорт объектлары директорлары, Идел буе спорт һәм туризм университеты вәкилләре һәм башкалар катнашты. Төп нотык белән ТР спорт министры урынбасары Илдар Садриев чыгыш ясады.

Татарстанда хакимият органнарының максатларын һәм бурычларын гавами формалаштыру һәм аларның үтәлешен җәмәгатьчелек контроле проекты 2018 елдан бирле гамәлгә ашырыла. Анда катнашучылар арасында Сәламәтлек саклау, Мәдәният, Мәгариф һәм фән министрлыгы, шулай ук Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы бар иде. 2019 елда проектка Спорт һәм яшьләр эшләре министрлыгы кушылды. Проект процедуралары министрлыкларның экспертлар һәм халык катнашында җәмәгатьчелек фикер алышуына «халык» максатларын һәм бурычларын эшләү нәтиҗәләрен тапшырырга тиешлеген күздә тота. Халык фикер алышуларына барлык кызыксынган гражданнар чакырыла, катнашу өчен бары тик алдан теркәлү генә кирәк.

2021 елда гражданнарга тавыш бирү өчен 16 өстенлекле максат һәм Спорт министрлыгы бурычлары тәкъдим ителде. Тавыш бирүдә 3690 кеше катнашты. Тавыш бирү нәтиҗәләре буенча экспертлар тарафыннан алты өстенлекле максат сайлап алынды. Аларны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре турында фикер алышу җәмәгатьчеләр тарафыннан зур кызыксыну уятты. Аның нәтиҗәсе шунда ки, катнашучылар алты гавами максатның бишесе башкарылган дип таныдылар. Бары тик «Балаларны һәм яшүсмерләрне физик культура һәм спорт белән системалы шөгыльләнүгә җәлеп итүне оештыру Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендә адаптив спортның өстәмә 5 филиалын (бүлекләрен) ачу юлы белән оештыру» максаты гына өстәмә рәвештә Татарстан Республикасы Спорт министрлыгының 2023 елга формалашкан гавами бурычларын үтәү кысаларында эшләнәчәк.

Нәтиҗәләре гамәлгә ашырылган максатлар арасында:

«2022 елда Татарстан Республикасы торак пунктларында төзелешкә планлаштырыла торган универсаль спорт мәйданчыклары һәм аз чыгымлы спорт корылмалары программасын исәпкә алып, төзелешне 20 дән дә ким булмаган 20 яңа спорт корылмасы белән тәэмин итәргә» (хисап буенча, 2022 елда 28 спорт объекты тапшырылган);

«Спортның кимендә 15 объектын реконструкцияләүне һәм капиталь ремонтлауны тәэмин итәргә һәм капиталь ремонт таләп итми торган спорт объектларының өлешен 79,1% тан 81,3% ка кадәр арттырырга» (капиталь ремонт таләп итми торган объектларның саны 510 объектның 431ен тәшкил итте, ә аларның өлеше – 84,5%).

Киләсе максат – «Физик культура һәм спорт белән системалы рәвештә шөгыльләнүче халык өлешен Татарстан Республикасы халкының гомуми санында 52,5 %тан 55,5 %ка кадәр арттыруны» (2022 елда Татарстан Республикасында физик культура һәм спорт белән системалы рәвештә шөгыльләнүче кешеләр саны 2 042 765 кеше тәшкил итте, бу спорт белән шөгыльләнергә каршылыклары булмаган республика халкының 3-79 яшьлек гомуми санының 57,8 %ына туры килә).

2022 елга Татарстан Республикасы Спорт министрлыгы алдына куелган тагын бер максат – «Халыкара һәм бөтенроссия спорт ярышларында югары спорт нәтиҗәләре күрсәткән спортчыларны стипендия белән тәэмин итү, һәм аларның тренерларына өстәмә түләү – елына 800 спортчы һәм 80 тренер» (2022 елда ай саен стипендия 935 спортчы алган, өстәмә түләү – 111 тренер).

һәм соңгысы – «Әти-әниләргә тренировкалар расписаниесе, балаларның электрон рәвештә уңышлары турында мәгълүмат бирү өчен спорт мәктәпләренең 80% эшкә онлайн-платформа кертергә» (хәзерге вакытта онлайн-платформада республиканың 170 спорт мәктәбеннән 168, шулай ук 2 757 тренер һәм 46 769 ата-ана теркәлгән).

Шул ук вакытта, гавами максатларны һәм бурычларны гамәлгә ашыруга кагылышлы мәсьәләләр белән беррәттән, кызыклы тәкъдимнәр дә кертелде. Аерым алганда, ТР Спорт министрлыгына «Милләт кроссы» һәм «Россия чаңгы юлы»нда катнашучыларга бирелә торган номерларны кабат куллану яки аларны экологик материаллардан әзерләү мөмкинлеген карауны тәкъдим иттеләр.

«Киләсе елга тавыш бирү, приоритетларны сайлау күбрәк катнашучылар тарафыннан эшләнсен иде. Төрле профильле белгечләрдән, киң җәмәгатьчелекнең кире элемтәсе кешеләр өчен чыннан да мөһим булган сорауларны ачыкларга ярдәм итә. Һәм без аларны хәл итәргә омтылырга тиеш», – дип нәтиҗә ясады Зилә Вәлиева.

2022 ел нәтиҗәләре буенча ТР Спорт министрлыгының максатларын һәм бурычларын гамәлгә ашыруның барышы турындагы хисап белән биредә танышырга мөмкин https://minsport.tatarstan.ru/file/minsport/File/%D0%9C%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%20%D0%A0%D0%A2%20-%20%D0%9E%D1%82%D1%87%D0%B5%D1%82%20%D0%B7%D0%B0%202022%20%D0%B3.(1).pdf.

15 февральдә ТР Иҗтимагый палатасында 2022 елда Татарстан башкарма хакимияте органнары тарафыннан гавами максатларны һәм бурычларны гамәлгә ашыру нәтиҗәләрен ачыктан-ачык тикшерүләрнең беренче алтысы гына узды. Иҗтимагый фикер алышулар ТР Иҗтимагый палатасында 22 февральгә кадәр дәвам итәчәк. Киләсе «халык» максатларын үтәү турында Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгы хисап тотачак. Фикер алышулар 17 февральдә башлана, теркәлү өчен сылтама.