ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары 1941-1945 елларда Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 77 еллыгына багышланган бәйрәм парадында катнашты

2022 елның 9 мае, дүшәмбе

Бүген Казанның Меңьеллык мәйданында 1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 77 еллыгына багышланган бәйрәм парады узды. Тантаналы чарада Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, ТР Дәүләт Киңәшчесе, РФ Хезмәт Герое Минтимер Шәймиев, Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин, Бөек Ватан сугышы ветераннары, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева, ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары Любовь Смирнова, Ирина Александровская, Рафаэль Шакирҗанов, Александр Поляков һәм башкалар катнашты.

Традиция буенча Меңьеллык мәйданына Җиңү байрагын, Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы дәүләт флагларын чыгардылар.

Шуннан соң Кызыл мәйданда хәрби парадны турыдан-туры трансляцияләү оештырылды. Россиялеләрне Бөек Җиңү көне белән ил Президенты Владимир Путин котлады. Бөек Ватан сугышында һәлак булучылар истәлегенә Владимир Путин бер минутлык тынлык белдерде.

Аннары Казанда Меңьеллык мәйданында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов чыгыш ясады.

Казан гарнизоны башлыгы, Кызыл Байрак училищесының Жуков югары танк ордены җитәкчесе Кирилл Кулаков парад расчеты гаскәрләрен йөреп чыкты, шуннан Рөстәм Миңнехановка парад башларга әзерлек турында хәбәр итте.

Барлыгы йөрештә 25 парад расчеты катнашты. Меңьеллык мәйданы буенча Казан гарнизонының 1 меңнән артык хәрби хезмәткәре, Эчке эшләр министрлыгы һәм Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, Росгвардия хезмәткәрләре, хәрби училище курсантлары, кадет сыйныфлары укучылары, яшь армиячеләр һәм суворовчылар, республика иҗтимагый берләшмәләре вәкилләре сафлар адымы белән узды.

Механикалаштырылган колонна составында 24 берәмлек хәрби һәм тарихи техника: Т-34-85, ИС-3, Т-34 легендар танклары «Татарстан колхозчысы» Т-34 танклары (1943 елда Татарстан фронтына җибәрелгән 200 танктан торган танк колоннасы хөрмәтенә аталган), атаклы «Катюша» танклары, үзйөрешле СУ-100 артиллерия җайланмасы, шулай ук заманча бронетранспортерлар да булды. Колонна 26 ретроавтомобиль белән ябылды.

Бүген көн дәвамында мәйданда хәрби техника күргәзмәсе эшләячәк, анда шул исәптән Т-90, Т-80 БВМ, БМП-3 һәм ДОСААФ автомобильләре тәкъдим ителгән. Күргәзмәне Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов карады.