Ачык хисап тоту - ул ышаныч институты

2024 елның 19 июле, җомга

– Коммерцияле булмаган оешмалар үзләренең грант бирүчеләре алдында хисап тота, әмма соңгы елларда халык алдында хисап тоту НКО эшенең яңа культурасы элементы буларак популярлашты, – дип сөйләде ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева бүген, 19 июльдә, ТР Иҗтимагый палатасында узган VI Республика социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмалар форумының икенче утырышында.

Ачык хисап тоту — ул коммерцияле булмаган оешмаларның яңа сәясәте, ул тәэмин итүчеләр өчен генә түгел, ә бөтен кеше өчен дә ачыклыкны күздә тота. ТР Иҗтимагый палатасы рәисе, аның сүзләренчә, һәр коммерцияле булмаган оешмадан мондый ачыклыкны көтә.

– Бу без барлык НКОлардан теләгән эш форматы. Бу коммерцияле булмаган секторга ышанычны арттыра, – диде Зилә Вәлиева.

Утырышта ачык хисап тоту инструментыннан актив файдаланучы, шулай ук коммерцияле һәм коммерцияле булмаган оешмалар арасында хисап тоту конкурсларында катнашучы оешмалар катнашты. Алар арасында «Яңа гасыр» «Мы вместе — Без бергэ» онкопациентларга ярдәм МАНОсы, «DonorSearch» донорлыкны үстерүнең коммерцияле булмаган партнерлыгы» ассоциациясе, «Татнефть» һәм «Альпари» хәйрия фондлары бар.

«Бүген бу эштә үзләрен инде күрсәткән оешмалар бар, әмма без башлыча башка оешмалар өчен үзенчәлекле мастер-класс бирәбез», — дип аңлатты Зилә Вәлиева.

Социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмаларның VI Республика форумы 17 июльдән башлап уза, ә 24 сентябрьдә йомгаклау, пленар утырыш булачак.

Форумның максатлары — хәзерге җәмгыятьнең актуаль социаль проблемаларын хәл итү өчен коммерцияле булмаган оешмаларның хакимият органнары белән үзара хезмәттәшлегенең нәтиҗәлелеген күтәрү, эш тәҗрибәсе белән уртаклашу, шулай ук гамәлдәге проблемаларны һәм аларны хәл итүнең мөмкин булган юлларын тикшерү.