ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары «Халыклар дуслыгы парады»нда катнаштылар

2024 елның 12 июне, чәршәмбе

Казанда Россия көненә багышланган «Халыклар дуслыгы парады» дип аталган традицион акция узды. 50гә якын халык вәкилләре үз милли киемнәрендә Кремль территориясендә дефиле узды.

Парад Спас манарасы янында башланды. Катнашучылар пушкалар ишегалдына кадәр бардылар, Кол Шәрифкә таба борылдылар һәм керү урынына кайттылар. Юлда алар җырлар җырладылар һәм биеделәр. Идел буе халыкларының гына түгел, ә немецларның, кытайларның һәм хәтта колумбиялеләрнең һәм башка күп кенә милләтләрнең традицион киемнәрен күрергә мөмкин иде.

Йөрешкә күп кенә хөрмәтле кунаклар да кушылды. Алар арасында ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева, Татарстан Республикасыннан РФ Дәүләт Думасы депутаты Илдар Гыйльметдинов, ТР Дәүләт Советы депутаты Наталья Рыбакова, ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков һәм башкалар бар иде.

Парадта катнашучылар арасында төрле милләтләрдән булган яшьләр дә күп иде, алар да үз халыкларының костюмнарында йөрешкә кушылдылар.

Йөреш концерт һәм парадта катнашучыларның зур хоры белән тәмамланды.

Оештыручылар һәм катнашучылар арасында гаиләләре белән катнашучы ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары: Зилә Вәлиева, Тимур Кадыйров, Эльмира Фәтхуллина, Дмитрий Туманов, Данис Шакиров, Тимур Бикмуллин да бар иде.