Татарстанның Иҗтимагый палатасында «Татарстанда каллиграфия сәнгате. Кичә, бүген, иртәгә» түгәрәк өстәле узды

2023 елның 10 ноябре, җомга

2023 елның 10 ноябрендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының Мәдәният һәм массакүләм матбугат чаралары мәсьәләләре буенча комиссиясе тарафыннан «Татарстанда каллиграфия сәнгате. Кичә, бүген, иртәгә» түгәрәк өстәле оештырылды.

Анда ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева, ТР Иҗтимагый палатасының Мәдәният һәм массакүләм матбугат чаралары мәсьәләләре буенча комиссиясе рәисе, ТР Дәүләт сынлы сәнгать музее директоры Розалия Нургалиева, ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары һәм экспертлары, профессиональ рәссамнар, фәнни җәмәгатьчелек вәкилләре катнашты.

Түгәрәк өстәл кысаларында чыгыш ясаучылар каллиграфияне торгызу мәсьәләсен хәл итүнең мөһимлеге һәм кирәклеге турында сөйләделәр. Шулай ук очрашу кысаларында танылган каллиграфларның 10 эшеннән торган күргәзмә оештырылды.

Очрашу ахырында катнашучылар Татарстан Республикасында каллиграфия сәнгатен үстерү мәсьәләләре буенча җыелуны дәвам итәргә карар кылдылар.

Исегезгә төшерәбез, каллиграфия – кешене күп яклап үстерә торган дисциплина сабырлык, тырышлык, төгәллек, тырышлык, образлы фикерләүне, игътибарны үстерү кебек төп характер сыйфатларын формалаштыруга йогынты ясый. Сызык һәм хәреф белән эшләү аша бала хезмәтне хөрмәт итәргә, матурлыкны күрергә һәм кадерләргә өйрәнә.