ТР Иҗтимагый палатасының Социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү буенча комиссиясенең чираттагы утырышы узды

2023 елның 1 ноябре, чәршәмбе

2023 елның 1 ноябрендә онлайн форматта Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының Социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү буенча XI комиссиясе утырышы узды.

Беренче мәсьәлә белән комиссия рәисе Әлфия Вәлиева чыгыш ясады, ул Россия Икътисади үсеш министрлыгының РФ субъектлары тарафыннан социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмаларга ярдәм итү чаралары рейтингы турында сөйләде. «Татарстанда икътисадның тотрыклы үсешен тәэмин итү буенча 2023 елның 28 сентябрендәге эшлекле төркем утырышы йомгаклары буенча республика Икътисад министрлыгында бурычларның берсе күрсәтелгән: 2023 елның 1 декабренә кадәр  елга кадәр Татарстан муниципаль районнары һәм шәһәр округлары башкарма комитетларына республика муниципаль берәмлекләренең рәсми сайтында коммерцияле булмаган оешмаларга багышланган, шул исәптән коммерцияле булмаган оешмалар белән гамәлдәге дәүләт ярдәме чаралары һәм аны алу ысуллары турында мәгълүматны үз эченә алган махсуслаштырылган бүлек булдыруны тәэмин итәргә», - дип өстәде Әлфия Вәлиева. Комиссия әлеге бурычның үтәлешен мониторинглау турында карар кабул итте.

Утырышның икенче мәсьәләсе – коммерцияле булмаган оешмаларга ярдәм итү буенча ресурс үзәкләре. Хәзерге вакытта комиссия тарафыннан ТР коммерцияле булмаган оешмалар активлары турында мәгълүмат муниципаль берәмлекләр башкарма комитетларыннан, коммерцияле булмаган оешмалар ресурс үзәкләреннән, республика иҗтимагый советларыннан алынган мәгълүматлар нигезендә актуальләштерелә, аларның нәтиҗәләре буенча ДубльГис ярдәме белән «Коммерцияле булмаган оешмалар навигаторы» булдырылачак.

Шулай ук комиссия утырышы кысаларында көзге инклюзив сәламәтләндерү лагерьларын оештыру, булачак чаралар һәм еллык докладка материаллар әзерләү турында фикер алыштылар.

Комиссия 2023 елның ноябренә берничә түгәрәк өстәл үткәрүне, коммерцияле булмаган оешмаларга ярдәм итү буенча ресурс үзәкләренә чыгуны, Әниләр көненә багышланган чаралар оештыруны, шулай ук көндезге инклюзив көзге смена оештыруны планлаштыра.