«Гаиләнең мәдәни коды»Татарстан гаиләләре фестивале

2023 елның 18 сентябре, дүшәмбе

2023 елның 16 сентябрендә Татарстанның 18 нче гаиләләр фестивале «Гаиләнең мәдәни коды» узды. Республика гаиләләр фестивалендә 31 гаилә коллективы катнашты, алар жюри әгъзаларына үзләрен «Гаилә тарихлары», «Гаилә бәхете серләре» һ. б. кебек төрле мәйданчыкларда тәкъдим иттеләр.

Училище балаларының вокаль коллективы ачылу тантанасында чыгыш ясады, ә ябылу тантанасында Татарстанның ныклы гаиләләренә уку-җитештерү остаханәләрендә яратып башкарылган бүләкләр тапшырылды.

Ныклы гаиләләр, күпсанлы кунаклар, фестиваль жюрилары тудырган атмосфераны сүзләр белән җиткерү кыен – фестивальгә килергә кирәк. Бәйрәм Ленин исемендәге мәдәният йорты фойесында ук башланды, анда тамашачыларны кунакчыл хуҗабикәләр бәйрәм юбилей тортына, балигълык тортына чакырдылар! ТР Дәүләт Советы депутаты Римма Ратникова, ТР Министрлар Кабинетының ЗАГС идарәсе башлыгы Гөлшат Нигъмәтуллина һәм «Нечкәбил» конкурсы җитәкчесе Изольда Жуйкова тортта шәмнәрне бергәләп сүндерделәр. Аннан соң бәйрәм сәхнәгә күчте, анда катнашучыларның гаилә флаглары белән парады тантаналы рәвештә ачылды.

Бәйрәм кунаклары арасында «Яшь гаилә дөньясы» конкурсы номинантларына ярдәм итәргә килгән яшьләр һәм Фестиваль Гаилә белеме дәресенә әверелгән Казан мәктәпләре укучылары да бар иде.

Татарстан гаиләләре Фестивале җитәкчесе, ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы Изольда Жуйкова фестивальгә РФ Дәүләт Думасы депутаты Ларионова Татьяна Петровнадан котлаулар тапшырды, ә мәктәп укучылары шулай ук гаиләләрендә күрергә теләгән гаиләнең иң якты, истә калырлык традицияләрен билгеләп үтәргә теләделәр.

Фестивальдә катнашучыларның «Гаиләнең гаилә коды» конкурс программасы белән чыгышы бер үк вакытта өч мәйданчыкта узды. Жюри бертавыштан сюжетның бер генә кабатланмавы турында фикер йөртә, гәрчә барлык гаиләләр дә бер үк нәрсә турында сөйләсәләр дә: мәхәббәт, балалар, өлкән буын, халык мәдәнияте, патриотизм турында. Барысын да гаилә кыйммәтләрен ныгыту теләге берләштерде.

Фестиваль бүләкләү тантанасы белән тәмамланды. Фестивальдә катнашучыларның гомуми чаты хәбәрләр, фотолар алмашу белән шаулый. Чөнки әзерлек вакытында гаиләләр яңа дуслар таптылар, аларның балалары дуслашты. Бөтен республика буенча кунакларга чакырулар да булды. Менә безнең катнашучылардан бер хәбәр « зур рәхәтлек һәм уңай эмоцияләр алдык. Туганнар, дуслар һәм хезмәттәшләр дәвамын көтәләр»

Исегезгә төшерәбез, конкурс 2004 елдан бирле «Нечкәбил ана булу һәм гаилә матурлыгы республика конкурсы» проекты чараларының берсе буларак үткәрелә һәм «Гаилә канаты астында» төбәк иҗтимагый оешмасы тарафыннан оештырылган.