Әгерҗе муниципаль районында Татарстанда беренче «Ласка-Стиль» балалар ательесы ачылды

2023 елның 2 июне, җомга

Безнең күбебез балачакта яраткан курчакларыбыз өчен кием тегәргә, образлар тудырырга, яшьтәшләребезнең яңа модельләр ясау тәҗрибәсен үзләштерергә ярата идек. Яшь чакта оешма хезмәткәрләре өчен заказ буенча кием тегү практикасы булдымы? Сез әйтерсез: «Бу реаль түгел!» дип әйтерсез. Сезне гаҗәпләндерергә Һәм сөендерергә телибез – Татарстан Республикасы Әгерҗе муниципаль районының «Ласка» социаль приютындагы балалар профессиональ дәрәҗәдә тегү белән актив шөгыльләнәләр һәм хәтта муниципаль район компанияләреннән заказлары бар.

Тегү эшендә беренче адымнар берничә ай элек ясалган. 2022-2023 уку елы башында «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды балалар социаль эшкуарлыгын үстерү проектын гамәлгә ашыру кысаларында һөнәри җиһазларны Красный бор авылында урнашкан «Ласка» социаль приютына сатып алды һәм тапшырды. Кыска вакыт эчендә яшүсмерләр тегү эшенең нигезләрен өйрәнүдән, мобилизацияләнгәннәр өчен 500 балаклав тегүдән һәм җибәрүдән алып, сату өчен кирәкле әйберләр ясауга кадәр юл үткәннәр.

2023 елның 26 маенда «Ласка-стиль» балалар ательесы тантаналы рәвештә ачылды. Яшь талантлар үзләренең уңышларын гадәти булмаган дефиле вакытында күрсәттеләр – тәрбияләнүчеләр үз куллары белән тегелгән костюмнар һәм махсус киемнәрдә чыгыш ясадылар: медицина персоналы, ашханә хезмәткәрләре, хезмәт күрсәтү өлкәсе һ.б. балалар һәм яшүсмерләр өчен эш костюмнары. «Ласка» социаль приюты директоры Гөлчәчәк Нигъмәтуллина бүгенге көндә инде махсус кием партиясенә чиратта өч заказ торуын билгеләп үтте.

«Республикада беренче балалар ательесын ачу – безнең муниципаль район өчен горурлык. Администрация ателье үсешенә теләсә нинди ярдәм күрсәтергә вәгъдә итә», – дип билгеләп үтте үз сәламләвендә Татарстан Республикасы Әгерҗе муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе Ленар Нургаянов.

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры урынбасары Юлия Абдреева чыгыш ясаганда «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» гә яшүсмерләр арасында хезмәт компетенцияләрен формалаштыру өчен социаль приютлар белән тыгыз хезмәттәшлек иткәне өчен рәхмәт белдерде. Моннан тыш, агымдагы елда беренче тапкыр ТР Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы тарафыннан остаханәләр булдыру өчен социаль приютлар арасында өләшү өчен акча бүлеп бирелүен билгеләп үтте, аларны «Ласка-стиль» балалар ательесы үрнәгендә оештыру кирәклеген ассызыклады.

Чарада шулай ук республика муниципаль районнары башкарма комитетлары җитәкчеләренең социаль мәсьәләләр буенча урынбасарлары, Татарстан Республикасы балалар һәм яшүсмерләр өчен социаль приютлар директорлары катнашты.

Шул ук көнне приют мәйданчыгында республика күчмә семинары узды: «Профориентацияне үстерү, профориентацион мохитне үстерү перспективалары», аның вакытында Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының социаль мәсьәләләр, хәйрия һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү комиссиясе рәисе, «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» хәйрия фонды директоры Әлфия Вәлиева авыр тормыш хәлендә калган яшүсмерләрнең һөнәри перспективаларын киңәйтүгә социаль проектлауның роле турында сөйләде.