ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы каршындагы Иҗтимагый совет өстенлекле максатларны һәм бурычларны тормышка ашыруга йомгак ясады

2022 елның 27 июле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы каршындагы Иҗтимагый советның чираттагы утырышында 2022 елның беренче яртыеллыгында Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгының халык алдында формалаштырылган максатларының һәм бурычларының үтәлеше турында мәгълүмат бирелде. Өстенлекле чараларның нәтиҗәләре турында фикер алышуда Иҗтимагый палата әгъзалары Римма Гыйльмеева, Наталья Реснянская, Роза Богоутдинова, Ирина Комадорова, Раушания Нәҗметдинова, Екатерина Согрина, шулай ук экспертлар Әнфисә Җәләлова, Лилия Әхмәдишина, Алсу Богданова, Светлана Салихова, Ләлә Бикчәнтәева, Рөстәм Хәйбрахманов, Александр Верин, Анатолий Венедиктов һ. б. катнашты.

Балалар һәм яшүсмерләрнең дәрестән тыш мәшгульлеге белән бәйле сораулар аеруча зур кызыксыну уятты. Утырыш эшенә җитәкчелек иткән Иҗтимагый палатаның мәгариф һәм фән буенча комиссиясе рәисе, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы каршындагы Иҗтимагый совет рәисе Асия Тимирясова өстәмә белем бирү һәм балалар ялы системасын үстерү кимендә мөһим мәсьәләләрне хәл итәргә мөмкинлек бирә, дип билгеләп үтте. «Дәрестән тыш программалар дәресләрдә алган белемнәрен тирәнәйтә, булачак һөнәрне билгеләргә ярдәм итә, физик һәм интеллектуаль сәләтләрен үстерә, «урамнар» һәм деструктив субкультураларның тискәре йогынтысыннан саклый. Шуңа күрә без мөмкин кадәр күбрәк балалар өстәмә белем алсын өчен бөтен көчебезне куярга тиеш», – дип ассызыклады ул.

Мәгариф һәм фән министрлыгы бәяләвенчә, Татарстан балаларының 75%тан артыгы өстәмә белем бирү программалары буенча дәресләргә йөри, аларның 63%ы бюджет акчалары хисабына шөгыльләнә. Алар-сәнгать, музыка һәм тел мәктәпләре, гамәли сәнгать һәм сәхнә үзешчәннәре студияләре, спорт секцияләре, техник иҗат остаханәләре, интеллектуаль һәм туган якны өйрәнү клублары. Экспертлар фикеренчә, балаларны өстәмә белем белән тәэмин итүнең артуына «Мәгариф» милли проекты кысаларында кертелгән «Өстәмә белем бирү навигаторы» автоматлаштырылган системасы ярдәм итә. Ул баланың яшәү урынына якын урнашуы, өстәмә белем бирү оешмасы, гамәлгә ашырыла торган юнәлешләр, шул исәптән түләүсез нигездә, мәгълүмат алырга һәм сайлап алынган программага язылырга мөмкинлек бирә.

Навигаторда Татарстанның барлык муниципалитетларында балаларга өстәмә белем бирү буенча 2200дән артык белем бирү оешмасы теркәлгән һәм 24700дән артык программа, шул исәптән сәламәтлек ягыннан мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен 530 программа турында мәгълүмат урнаштырылган. Яңа уку елы башына әлеге исемлек яңа программалар һәм яңа оешмалар хисабына киңәйтелер дип көтелә.