Минзәләдә Республика гаилә сыр фестивале узды

2024 елның 16 сентябре, дүшәмбе

14 сентябрьдә Татарстан Республикасының Минзәлә шәһәрендә Республика гаилә сыр фестивале үткәрелде.

Сыр фестивале актив һәм сәламәт гаилә ялын популярлаштыруга, Татарстан Республикасында эчке туризмны үстерүгә юнәлдерелгән.

Фестивальнең төп вакыйгасы Россия рекордлар Китабы экспертының «Балалар сыр кайнатмасы» проектының үзенчәлекле балалар – яшь сыр кайнатучылар тарафыннан әзерләнгән иң зур Адыгей сырын әзерләү буенча рекордын теркәве булды. Ул 2021 елдан бирле «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды тарафыннан Минзәлә ятим балалар һәм сәламәтлек ягыннан мөмкинлекләре чикләнгән, ата-ана каравыннан мәхрүм калган балалар өчен мәктәп-интернат базасында гамәлгә ашырыла.

«Балалар сыр кайнату заводы» проектында катнашучылар аеруча балалар тарафыннан Россиядә 46 кг 480 грамм авырлыктагы иң зур Адыгей сырын әзерләү буенча Россиянең яңа рекордын куйдылар! Аны әзерләү өчен 280 литр сөт кирәк булган. 14 сентябрь иртәсендә рекордны рәсми рәвештә Россия Рекордлар китабы эксперты Юлия Пронина теркәде.

«Рекорд җиңел булмады. Балалар сырны кичә әзерли башладылар, мин бөтен процессны шәхсән күзәттем. Бу бик яхшы нәтиҗә, ул өлкәннәр тарафыннан башкарылган Россия рекордына караганда 12 килограммга күбрәк. Сез молодцы!» - дип билгеләп үтте Ю.Пронина һәм проектны оештыручы, «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды директоры Әлфия Вәлиевага «Балалар сыр кайнату заводы» проектында катнашучылар рекордын Россия рекордлар китабына кертү турында рәсми сертификат тапшырды.

«Балалар сыр кайнату заводы авыр тормыш хәлендә калган балалар өчен Татарстан Республикасының махсуслаштырылган учреждениеләре каршында һөнәри остаханәләр ачуга старт бирде, алар әлеге балалар өчен профиль алды мәйданчыклары гына түгел, ә Татарстан башкаласыннан, муниципаль районнардан ерак урнашкан әлеге яшүсмерләрнең һөнәри перспективаларын киңәйтү өчен инфраструктура объектларына әверелде. Россия - мөмкинлекләр иле! Татарстан - казанышлар Республикасы! Дәүләт, муниципаль структуралар, коммерциячел һәм коммерциягә карамаган оешмалар белән партнерлык мөнәсәбәтләре нәтиҗәсендә балалар үзләренең талантларын ачу һәм үстерү өчен уникаль мөмкинлекләргә ия булалар.

«Бүген без үзенчәлекле балаларыбызның Адыгея сыры әзерләү буенча рекорд куя алуларына шаһит булдык һәм бу нәтиҗә профессиональ сыр җитештерүчеләр нәтиҗәсеннән артып китте. Әлеге сүзләрнең дәлиле булып 2019 елда Россия Рекордлар китабында өлкәннәр тарафыннан Адыгеядә фестиваль барышында куелган 34 килограмм 88 грамм авырлыктагы иң зур диаметрлы Адыгея сыры әзерләү буенча рекорд теркәлгән. Бөтен республикадан балалы гаиләләр өчен мондый чараларда яшь осталарны үткәрү һәм катнашу үзләренең иҗади сәләтләрен үстерүдә өстәмә катализатор булып тора. Тик үзеңә ошаган һәм киләчәгеңне нәрсә белән бәйләргә теләгән эш белән шөгыльләнә башларга гына кирәк! Форсаттан файдаланып, «АК Барс СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды исеменнән иптәшләребезгә, дусларыбызга, фикердәшләребезгә зур рәхмәт белдерәсем килә. алар Фонд идеясен хупладылар һәм бергәләп гаиләләр өчен эчтәлекле вакыт үткәрү оештырдык!» - дип уртаклашты Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының социаль мәсьәләләр, хәйрия һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү комиссиясе рәисе, «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды директоры Әлфия Вәлиева.

Фестивальдә шулай ук ТР Иҗтимагый палатасы Рәисе урынбасары Мөнир Гафиятуллин катнашты.

Республика гаилә сыр фестивале вакытында барлык теләүчеләр өчен яшь осталар - «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды ачкан профессиональ балалар остаханәләре һәм лабораторияләре вәкилләре мастер-класслар үткәрде.