2024 елның 28 мае, сишәмбе

27 нче майда ТР Иҗтимагый палатасында Татарстан Республикасында «Обучение служением» проектлары өчен социаль заказлар ярминкәсе узды.

Социаль заказлар ярминкәсе Татарстан Республикасында социаль заказчылар тарафыннан куелган практик мәсьәләләрне хәл итү буенча студентлар проектларының тематикасын билгеләү һәм инициативасын булдыру максатыннан университетлар һәм НКО партнерлыгын үстерүгә юнәлдерелгән.

Ярминкәдә Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы, Татарстан Республикасы югары белем бирү оешмалары вәкилләре, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү буенча комиссия әгъзалары, сәүдә-сәнәгать палатасы вәкилләре, НКО СО лидерлары катнашты.

Ярминкәнең пленар сессиясе һәм беренче трегы модераторы - икътисад фәннәре докторы, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы эксперты, Казан дәүләт энергетика университетының Икътисад һәм җитештерүне оештыру кафедрасы профессоры Варвара Кулькова.

Пленар сессиядә «хезмәткә өйрәтү» иҗтимагый проектларын гамәлгә ашыруда НКО-ВУЗ партнерлыгының алга киткән практикалары белән түбәндәге белгечләр уртаклаштылар: федераль экспертлар «хезмәткә өйрәтү» проект офисы җитәкчесе Дмитрий Варанкин, «социаль инвестицияләр һәм инновацияләр агентлыгы» коммерцияле булмаган автоном оешмасының башкарма директоры Оксана Аристратенко, «SOS балалар авыллары» башкарма директоры Николай Слабжанин.

«2023/2024 уку елының икенче семестрында Татарстан Республикасы пилот ООВО студентлар командаларының социаль проектларын тәкъдир итү» ярминкәсенең беренче трегы «Обучение служением» йомгаклау процессына - студентлар проектлары нәтиҗәләрен җәмәгатьчелек тарафыннан танылуны бәйрәм итүгә багышланган.

КДЭУ, КДМУ, Ргуфксит студентлар командалары проектларының питчлары заказчы тарафыннан алынган нәтиҗәләрне эксперт бәяләү белән бергә үрелеп барылды.

​Социаль заказлар ярминкәсе «Татарстан Республикасы Югары уку йортлары студентларының коммерцияле булмаган сектор, социаль җаваплы бизнес, дәүләт структураларының социаль әһәмиятле проектларында катнашуына ярдәм итүдә секторара социаль партнерлыкны үстерү «юнәлешен үтәү кысаларында үткәрелә.