Социаль юнәлешле республика коммерцияле булмаган оешмаларын укыту интеллектуаль Сабан туе белән тәмамланды

2024 елның 22 мае, чәршәмбе

2024 елның 22 маенда Казанда «Лебяжье» урман паркы территориясендә «Татарстан Республикасы НКО Сабан туе» эшлекле сессиясе узды. Сабан туе – язгы чәчү эшләре тәмамланганнан соң үткәрелә торган милли бәйрәм, ә НКОның интеллектуаль Сабан туе - гаилә юнәлешле НКО җитәкчеләрен стратегик идарә буенча белем бирү программасына өйрәтү нәтиҗәләре буенча оештырылган сессия.

Чарада сәламләү сүзе белән Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева, Екатерина Фрыгина, РФ Иҗтимагый палатасының коммерцияле булмаган секторны үстерү буенча комиссия рәисе урынбасары Адель Мөбарәкшин, Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры урынбасары чыгыш ясадылар.

Хөрмәтле кунаклар арасында шулай ук ТР Рәисе департаментының Гражданлык җәмгыяте институтлары белән хезмәттәшлек итү идарәсенең иҗтимагый-сәяси һәм коммерцияле булмаган оешмалар белән хезмәттәшлек итү бүлегенең баш киңәшчесе Марина Лукашина, Казан шәһәре Башкарма комитетының социаль үсеш һәм гаилә иминлеге бүлеге башлыгы Наталья Кәримова, «АК БАРС «БАНК» ААҖ Корпоратив университеты директоры Аида Алимова, «Татарстан Республикасы Сәүдә-сәнәгать палатасы» берлеге рәисе киңәшчесе Елена Әгъзамова булдылар.

Эшлекле сессиянең беренче өлешендә иҗади лаборатория узды, аның барышында 9 оешманың үсеш стратегияләре презентацияләре тәкъдим ителде. Икенче өлештә бизнес-квест узды. Катнашучылар, командаларга бүленеп, 6 станцияне уздылар, стратегия төзү, планлаштыру, оештыру, контроль, командалык, эмоциональ интеллект, виталь интеллект, Нәтиҗәле коммуникацияләр, карар кабул итү кебек компетенцияләрне ныгыту өчен биремнәрне үтәделәр. Модератор буларак ПАО АК БАРС Банк Корпоратив университетының бизнес-тренерлары Диана Вәлиуллина, Әлфия Сафина, Замга Замалдинова, Александр Колупаев чыгыш ясады.

Исегезгә төшерәбез, әлеге укыту курсы ТР Иҗтимагый палатасы тарафыннан «АК БАРС» БАНК ААҖ Корпоратив университеты, «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» Хәйрия фонды һәм «Сәламәтлек мөмкинлекләре чикле затлар белән эшләү буенча Республика вузара үзәге» АНО белән берлектә эшләнгән секторара социаль партнерлыкта «Социаль юнәлешле республика коммерцияле булмаган оешмалары остазлык мәктәбе» пилот проектының төп юнәлешләренең берсе булып тора.

Агымдагы уку елында 120 социаль юнәлешле НКО вәкиле белем бирүнең ике модулендә катнашты, бу:

- Татарстан Республикасының 4 шәһәрендә: Алабуга, Әлмәт, Яшел Үзән һәм Казанда үсеш стратегиясе буенча күчмә зональ стратегик сессияләр;

- идарә компетенцияләре буенча семинарлар һәм онлайн-тренинглар.

Проект инициаторы ТР Социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү комиссиясе рәисе, «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» хәйрия фонды директоры Әлфия Вәлиева, фикеренчә: «Һичшиксез, НКО хезмәткәрләренең һөнәри компетенцияләре дәрәҗәсенә секторара социаль партнерлыкта озак вакытлы ышанычлы мөнәсәбәтләр төзү мөмкинлеге бәйле. Татарстан Республикасында НКОны тотрыклы үстерү өчен ресурсларның берсе - остазлык мәктәбе. Беренче уку тәҗрибәсе киләсе уку елында гаиләгә юнәлдерелгән НКОлар арасында ихтыяҗ булган яңа эчтәлек белән дәвам итәр дип өметләнәбез.

Фотолар белән альбомга сылтама: https://vk.com/album-28339705_302797531