Россия Федераль антимонополия хезмәтенең Татарстан идарәсендә Иҗтимагый совет утырышы узды

2024 елның 27 марты, чәршәмбе

26 мартта Россия Федераль антимонополия хезмәтенең Татарстан идарәсе каршындагы Иҗтимагый совет утырышы узды. Кереш сүз белән совет рәисе, ТР Иҗтимагый палатасы рәисе урынбасары Мөнир Гафиятуллин чыгыш ясады, ул Россия Федераль антимонополия хезмәтенең Советы каршындагы Иҗтимагый советның 2024 елның 13 мартындагы утырышы нәтиҗәләре турында сөйләде. Утырыш барышында автомобильләргә техник хезмәт күрсәтү өлкәсендә конкуренцияне яклау мәсьәләләре тикшерелде. Идарә фикеренчә, бәйсез сервис станцияләренең автомобильләрне ремонтлау өчен техник тәэмин итүгә керүе бу өлкәдә ачык шартлар тудырырга мөмкин. Моннан тыш, бәйсез техник хезмәт күрсәтү сервис станцияләренең функцияләрен киңәйтү дилерлар һәм сервис станцияләре күрсәткән хезмәтләрнең сыйфатын тигезләүгә ярдәм итәчәк. Ә бу, үз чиратында, автомобильләрне ремонтлау бәяләрен төшерү өчен алшартлар тудырачак.

Шулай ук көн тәртибенә «павильон» төшенчәсен стационар булмаган сәүдә объекты буларак законнар белән җайга салуның җитәрлеклеге мәсьәләсе кертелде. Моннан тыш, катнашучылар хокукый нәтиҗәләр һәм дөрес булмаган мәгълүмат бирү һәм дәүләт сатып алуларында катнашу өчен ялган килешүләрне куллану өчен җаваплылык турында фикер алыштылар.

Утырышта авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җир статусына ия булган файдаланылмый торган җирләрне контрольдә тоту мәсьәләсе каралды. Авыл хуҗалыгы ихтыяҗлары өчен бирелгән җирләрне күзәтү кирәклеге 2023 ел ахырында антимонополия хезмәте каршындагы Иҗтимагый совет утырышы кысаларында игълан ителде.

Агымдагы елда беренче утырыш көн тәртибенә чыгарылган мәсьәләне тикшерүгә Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы, Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы һәм Татарстан Республикасында Россельхознадзор Идарәсе кушылды.

Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Марсель Мәхмүтов билгеләп үткәнчә, төбәктә 4,5 мең гектардан артык авыл хуҗалыгы җирләре бар. Бу җирләрнең 76% ы сөрүлекләргә туры килә, 20% көтүлекләр, 3% сабынлык өчен кулланыла торган җирләр биләп тора. Республиканың муниципаль районнарында файдаланылмый торган җирләрне әйләнешкә кертү өчен үсеш нокталары буларак перспективалары булган җирләр билгеләнгән.

Бу эштә Татарстан Республикасындагы Россельхознадзор идарәсе дә актив катнашты: ведомство җирдән файдалану өлкәсендә хокук бозуларны ачыклау буенча контроль-күзәтчелек чаралары үткәрә. Һәм монда сүз конкрет хокук бозу фактларын туктату һәм аларны профилактикалау турында бара.

Россельхознадзорның Татарстан Республикасындагы идарәсе җитәкчесе урынбасары Айрат Таҗетдинов ассызыклаганча, авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрне тикшерү барышында төрле куркыныч индикаторлары бәяләнә. Бу җирнең торышына һәм туфракның уңдырышлылыгына йогынты ясый алган тискәре процесслар, уңдырышлы катламны алып ташлый яки күчерә алган техника булу, шуның белән аның бөтенлеген бозу. Мондый җирләрнең никадәр каралган булуы да исәпкә алына: мелиорация үсеш алганмы, чүп үләннәре юкмы.

Хокук бозулар ачыкланган участокны суд тәртибендә тартып алырга мөмкин. ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгының Хокук идарәсе башлыгы Зөлфәт Галәветдинов аңлатты. Мәсәлән, суд тәртибендә сатып алынганнан соң 1 ел узгач кулланылмый торган участок, шулай ук 3 ел һәм аннан да күбрәк вакыт дәвамында авыл хуҗалыгы эшләре алып барылмый торган участок алына. Судта шулай ук уңдырышлылыкның шактый кимүе белән җирне кире кайтарырга мөмкин.

Мондый участокны соңыннан кызыксынучыларга сату өчен ачык сатуга чыгаралар.

Иҗтимагый совет утырышы кысаларында каралган тагын бер мәсьәлә Татарстан Республикасы территориясендә унитар предприятиеләрне кыскарту һәм үзгәртеп кору буенча реформаны гамәлгә ашыруга кагылды. Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан идарәсе эшенең бу юнәлешен җитәкче урынбасары Алмаз Яфизов тәкъдим итте.

Республикада унитар предприятиеләрне бетерү һәм үзгәртеп кору планы Министрлар кабинеты карары белән расланган (2020 елның 27 октябрендәге 966 номерлы). 2020-2024 елларда 44 предприятиегә карата тиешле карарлар кабул ителгән. Хәзерге вакытта республикада 110 шундый оешма бар. 31 предприятие ликвидация стадиясендә, 51 үзгәртеп кору уза. 28 унитар предприятие сакланырга тиеш: мондый карар оешмаларның табигый монополияләр субъектларына каравы һәм халыкны җылылык, су һәм электр белән тәэмин итү хезмәтләре белән өзлексез тәэмин итүне сакларга мөмкинлек бирүе белән аңлатыла.

Утырыш ахырында катнашучылар өчен Россия Федераль антимонополия хезмәтенең 20 еллыгына Россия Федераль антимонополия хезмәтенең үзәк аппараты төшергән роликны эшләтеп җибәрделәр. Анда узган чорда төп казанышлар билгеләнгән: картельләр белән көрәш, параллель импортны легальләштерү, милли конкуренцияне үстерү планы, цифрлы базарлардагы хокук бозуларны туктату һәм башка күп нәрсәләр.

Иҗтимагый совет сәркәтибе – бу роль җитәкче урынбасары Андрей Розентальгә йөкләнгән – юбилей елында хезмәт өчен ведомство эчендәге чаралар, шул исәптән социаль характердагы чаралар каралган дип билгеләп үтте.