РФ Юстиция министрлыгының ТР буенча идарәсе һәм Татарстан Юстиция министрлыгы коллегиясенең уртак утырышында катнашу

2024 елның 22 гыйнвары, дүшәмбе

2024 елның 19 гыйнварында Россия Федерациясе Юстиция министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Идарәсе бинасында, Юстиция кварталында урнашкан, Россия Федерациясе Юстиция министрлыгының Татарстан Республикасы буенча идарәсе һәм Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы коллегиясенең 2023 елдагы эш нәтиҗәләренә һәм 2024 елга перспективаларга багышланган уртак утырышы узды.

Утырышта Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Юрий Камалтынов; республика Югары Суды Рәисе вазыйфаларын башкаручы Эдуард Каминский; Россия Юстиция министрлыгы карамагындагы Татарстан дәүләт хакимияте органнары вәкилләре, юридик җәмәгатьчелек; Татарстан буенча Россия Юстиция министрлыгы һәм Татарстан Юстиция министрлыгы хезмәткәрләре катнашты.

Утырышта ТР Иҗтимагый палатасыннан социаль мәсьәләләр, хәйриячелек һәм коммерцияле булмаган секторны үстерү комиссиясе рәисе Әлфия Вәлиева, Хокук мәсьәләләре һәм иҗтимагый контроль комиссиясе рәисе Тимур Какохо катнашты.

Идарә башлыгы Максим Скирда үз докладында төбәк законнары һәм Татарстан Республикасы Муниципаль берәмлекләре уставларын теркәү, коммерцияле булмаган оешмаларны теркәү һәм аларның эшчәнлеген контрольдә тоту, адвокатура, нотариат һәм Граждан хәле актларын дәүләт теркәве өлкәсендәге идарә эшчәнлегенең төп юнәлешләре һәм нәтиҗәләре, шулай ук Татарстан территориясендә урнашкан Россия Юстиция министрлыгы карамагындагы хезмәтләр һәм учреждениеләр бүлекчәләренең эшчәнлеген координацияләү турында сөйләде.

2023 елда идарә тарафыннан коммерцияле булмаган оешмаларны дәүләт теркәве турында 1851 гариза каралган, шуларның 19% тан артыгы электрон рәвештә тәкъдим ителгән, дәүләт теркәвеннән баш тарту өлеше нибары 1,6% тәшкил иткән, бер генә баш тарту да суд тәртибендә шикаять ителмәгән.

Хисап чорында түләүсез юридик ярдәм алучылар исемлеге киңәйтелгән - хәрби хезмәткәрләр, мобилизацияләнгәннәр, контрактчылар, волонтерлар, аларның гаилә әгъзалары. Дәүләт системасында катнашучылар тарафыннан 2 121 гражданга түләүсез юридик ярдәм күрсәтелде.

Утырышта шулай ук 2023 елдагы эш йомгаклары һәм 2024 елга перспективалар турында доклад белән Татарстан Республикасы юстиция министры Рөстәм Заһидуллин чыгыш ясады. Министрлык планнарында - «Түләүсез юридик ярдәм» функционалын «Татарстан Республикасында яшәүче картасы» мобиль кушымтасына кертү. «Сервис кушымтаның барлык кулланучыларына бушлай юридик ярдәм турында мәгълүмат җиткерергә һәм бер үк вакытта дәүләт юридик бюросына хокукый мәсьәлә белән электрон рәвештә мөрәҗәгать итү мөмкинлеген тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк», - дип билгеләп үтте министр.

Мәгълүмат өчен: республиканың дәүләт юридик бюросы 2022 елның 1 ноябреннән эшли һәм «Демография» илкүләм проекты кысаларында төзелгән. Татарстан Дәүләт бюросы хезмәткәрләренә квалификацияле юридик ярдәм сорап Казан шәһәре, Һади Такташ урамы, 124 йорт, 2 корпус адресы буенча мөрәҗәгать итәргә мөмкин.