«Трамплин» хәйрия фондының «Балалар өчен спартакиада» физкультура-спорт балалар бәйрәме узды

2023 елның 10 ноябре, җомга

2023 елның 9 ноябрендә Казанның сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен 1 нче махсуслаштырылган мәктәп-интернатында «Балалар өчен спартакиада» физкультура-спорт бәйрәме узды.

Чараны оештыручылар – «Трамплин» хәйрия фонды, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы, ТР Дәүләт Советы депутатлары, «Бердәм Россия» партиясе әгъзалары.

«Трамплин» хәйрия фонды традицион рәвештә, 2019 елдан башлап, спорт чаралары үткәрә. Спорт, иҗат кебек үк, балаларны актив һәм әйләнә-тирә дөньяга яраклаштыру өчен эшли, интеллектны үстерә һәм характер формалаштыра. Үзләренең чикләнгән шартларында тәрбияләнүче махсус мәктәп һәм мәктәп-интернат балалары өчен теләсә нинди физкультура-спорт чарасы бәйрәм генә түгел, ә кискен ихтыяҗ да. Ярышлар амбицияләр үстерү, команда булдыру, яңа дуслар табу, яхшы кәеф һәм бүләкләр алу мөмкинлеге бирә.

Чарада интернат-мәктәпнең башлангыч сыйныф укучылары һәм аларның әти-әниләре катнашты. Ярышларда 10 кешедән торган 3 команда катнашты. Командаларның спорт остазлары сыйфатында «Казан моторлары» америка футболы буенча спорт командасы әгъзалары чыгыш ясады. Әти-әниләре һәм «Трамплин» хәйрия фонды волонтерлары белән бергә балалар гади спорт ярышларында ярыштылар: эстафеталар, скакалка белән сикерү, ноктага кадәр йөгерү, приседания и отжимания, тупны таяк белән алып бару һәм башкалар. Командаларның җанатарлары интернат-мәктәпнең кече һәм урта сыйныф укучылары иде. Барлык балалар һәм катнашучылар һәм җанатарлар менталь яктан тайпылышлары булган балалар.

Спартакиаданың мактаулы кунаклары:

- Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе урынбасары һәм «Трамплин» хәйрия фонды Попечительләр советы әгъзасы Мөнир Гафиятуллин;

- 12 нче хастаханәнең баш табибы, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты, Казан шәһәре Авиатөзелеш районының Бердәм Россия беренчел район бүлеге сәркәтибе Рамил Әхмәтов;

- «Социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмаларга ярдәм итү буенча Республика ресурс үзәге» автоном коммерцияле булмаган оешма директоры урынбасары Светлана Салмина;

- Казан шәһәре Авиатөзелеш районының Бердәм Россия Бөтенроссия сәяси партиясенең җәмәгать кабул итү бүлмәсе җитәкчесе Наталья Панфилова;

–«Бөтенроссия инвалидлар җәмгыятенең Татарстан республикасы оешмасы» инвалидларның социаль мәсьәләләре буенча координаторы Жанна Халтурина.

Бәйрәм җылы һәм шатлыклы атмосферада үтте. Һәм һәрвакыттагыча, дуслык җиңде! Балалар ТР Дәүләт Советы депутатларыннан бүләкләр, җиңүчеләр тортлар алдылар. Казанның чир спорт клубы CheerLab кызларының чыгышы һәркем өчен якты бүләк булды.

«Трамплин» хәйрия фонды мәктәпкә бүләк итеп вокаль радиомикрофон һәм кабул итүче белән радиосистема тапшырды.