ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары Казан гимназиясендә А. С. Пушкин һәйкәлен ачуда

2023 елның 20 октябре, җомга

18 октябрьдә Казанда 93 нче гимназия территориясендә А.С. Пушкин һәйкәлен һәм яңартылган «Пушкин бакчасы» скверын ачу тантанасы була. Чара Бөтенроссия Лицейчы көне алдыннан узды, ул ел саен 19 октябрьдә, 1811 елда Император Царскосельский лицеена нигез салынган көнне билгеләп үтелә. Гимназиядә бәйрәм шулай ук А.С. Пушкинның Казан шәһәрендә булуына 190 ел тулуга багышланган. Дәүләт Советы Рәисе, Татарстан Халыклары ассамблеясе Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин педагогларны һәм лицейчыларны истәлекле вакыйга белән котлады.

А.С. Пушкинга ачык һәйкәл – бронзада торгызылган монумент, Ул 1956 елда Аракчино бистәсендәге элеккеге 74 нче мәктәп бинасы каршында урнаштырылган. Берникадәр вакыттан соң элеккеге һәйкәл яраксыз хәлгә килә, шуңа күрә республиканың Рус милли-мәдәни берләшмәсе инициативасы һәм Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән монументны торгызалар һәм 93 нче гимназия территориясендәге Пушкин бакчасына күчерәләр, ул быелдан бөек рус шагыйре исемен йөртә.

Чарада ТР Иҗтимагый палатасы Рәисе урынбасары Тимур Кадыйров, Иҗтимагый палата әгъзалары: Розалия Нургалиева, Тамара Федорова катнашты.

Фәрит Мөхәммәтшин 93 нче гимназия директорына, Татарстан Халыклары ассамблеясе Советы Рәисе урынбасарына, Татарстан Республикасы Рус милли-мәдәни берләшмәсе җитәкчесенә, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзасы Ирина Александровскаяга рус халкының традицион кыйммәтләрен, гореф-гадәтләрен, мәдәниятен һәм телен саклау һәм үстерү буенча зур эш башкарганы өчен рәхмәт сүзләрен җиткерде.