ТР Иҗтимагый палатасы әгъзалары «Каты коммуналь калдыклар: законнар һәм практика» V Юбилей фәнни-гамәли конференциясендә катнаштылар

2023 елның 25 августы, җомга

24-25 августта «Каты коммуналь калдыклар: законнар һәм практика» V Юбилей фәнни-гамәли конференциясе узды, оештыручылар – Тарифлар буенча Татарстан Республикасы Дәүләт комитеты һәм Татарстан Республикасы буенча Федераль антимонополия хезмәт идарәсе белән берлектә Федераль антимонополия хезмәте.

Конференция – Россия Федерациясе субъектларыннан тариф һәм антимонополияне җайга салу өлкәсендә әйдәп баручы экспертлар һәм практиклар җыелган тармак мәйданчыгы. Чара өч форматта узды: пленар сессия, тариф һәм антимонополияне көйләү буенча стратегик сессияләр һәм дискуссия мәйданчыгы. Пленар сессия –әлеге формат кысаларында федераль башкарма һәм вәкиллекле хакимият органнарының төп чыгышлары булды. Стратегик сессия –әлеге формат кысаларында экспертларның актуаль үзгәрешләргә, планлаштырылган үзгәрешләргә һәм актуаль сорауларга компетентлы аңлатмалар белән чыгышлары һәм фикер алышу – спикерларга сораулар бирелде, аларга җаваплар әйтелде, хезмәттәшләр белән аралашу, тәҗрибә уртаклашу һәм экспертлар һәм хезмәттәшләрнең уңышлы карарларын үзләштергән төрле үзара бәйләнеш форматларын синтезлау булды.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасыннан Мөнир Гафиятуллин һәм Дмитрий Романов катнашты. Дмитрий Романов Татарстан Республикасының торак-коммуналь хуҗалык өлкәсендәге төбәк иҗтимагый контроль үзәге турында сөйләде, Мөнир Гафиятуллин каты коммуналь калдыкларны аерым җыю проблемаларын хәл итүгә нәтиҗәле якын килүләр һәм мөмкин булган чишелешләрне тәкъдим итеп, аерым җыю юлына ничек басарга кирәклеге турында сөйләде. Аерым җыю булмаса, эшкәртү өчен яраклы калдыкларны күпләп чыгарырга ярамый. Каты коммуналь калдыкларны аерым җыю эшкәртү күләмен шактый арттырырга һәм шуның белән күмелергә тиешле калдыкларны киметергә мөмкинлек бирә. Әгәр дә бүгенге аерым җыю аның өчен шартлар булган урында тулы көченә эшләп алса һәм бу хакта мәгълүмат таратылса, бу күп кешеләр күрсәткеч чаралар буларак кабул иткән акцияләрдән күпкә зуррак нәтиҗәгә китерер иде. Чүп-чарны аерым җыюны гамәлгә кертү калдыклар белән эш итү системасында катнашучыларга тәэсир итә торган нәтиҗәле стимуллар булганда мөмкин. Аерым җыю шартларын булдыру өчен, гади гражданнарның куллануга аңлы якын килүеннән алып дәүләт һәм эре компанияләр кертемнәренә кадәр бөтен чылбырын төзергә кирәк.