Мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр арасында ГТО нормативларын тапшыру

2022 елның 13 мае, җомга

13 май көнне Башкортстан Республикасының Октябрьский шәһәрендә Татарстанның көньяк-көнчыгышында яшәүчеләр өчен беренче, үзенчәлекле вакыйга булды. «Сәламәт яшә» автоном коммерцияле булмаган оешмасы Октябрьский шәһәре җитәкчелеге белән берлектә һәм РФ Президенты гранты ярдәмендә мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр арасында Хезмәткә һәм оборонага әзер нормативларны кабул итү һәм тапшыру оештырдылар. Әлеге чарада 80нән артык кеше, ике республикадан биш коммерцияле булмаган һәм дәүләт социаль учреждениесеннән командалар катнашты.

Баулы шәһәреннән «МИН БУЛДЫРАМ» командасы төрле яшьтәге тугыз катнашучы (10 яшьтән алып 65 яшькә кадәр) тәкъдим итте. 1.5 ай дәвамында команда нормативларны тапшыруга актив әзерләнде һәм барысын да башкарып чыкты.

Программаны үтәү өчен тәкъдим ителгән унбиш нормативның бишесен үтәргә кирәк иде:

1. 1 кг медицинаболны сузылган кулларда тотып тору (сек);
  2. йөгерү (вакытны исәпкә алмыйча, м);
  3. коляскада хәрәкәт итү (вакытны исәпкә алмыйча, м);
  4. биек перекладинадагы вистан тартылу (ничә тапкыр);
  5. идәнгә ятканда кулларны бөгү һәм сузу (ничә тапкыр);
  6. ике аякта чүгәләү (ничә тапкыр);
  7. аркада яткан торыштан гәүдәне күтәрү (ничә тапкыр);
  8. аякларны туры сузып идәндә утырган килеш алга тартылу (см);
  9. җилкә буыннарында борып әйләнү (кул чуклары арасында ераклык, см);
  10. аркада яткан торыштан гәүдәне күтәрү (20 секундта ничә тапкыр)
  11. ераклыкка футбол тубы буенча бәрү (м);
  12. вакытны исәпкә алмыйча йөзү (м);
  13. 3 м дистанциядә 1,5 x 1,5 м төгәллек белән тупка тибү (10 омтылыштан туры тидерүләр саны);
  14. идәндәге кәрҗингә 2 м дистанциядән теннис тубын ыргыту (10 ыргытудан туры тидерүләр саны);
  15. 3 м дистанциядән төгәллеккә теннис тубын ыргыту (10 ыргытудан туры тидерүләр саны).

Әлеге юнәлешне киләчәктә «МИН БУЛДЫРАМ» Ильясов үзәгендә актив үстерү планлаштырыла.