2024 елның 9 октябре, чәршәмбе

2024 елның 8 октябрендә «Гаилә бергә» хәйрия фондының Гаилә йортында ТР Республика балалар хастаханәсендә озак дәваланучы балалар өчен архитектура дәресе үткәрелде.

Йортка гадәти булмаган кунаклар - «Татарстан Республикасы Рәисенең ишегалды территорияләрен төзекләндерү буенча «Безнең ишегалды» программасы» килде. Гаилә йорты директоры аларны Йорт эшчәнлеге белән таныштырды һәм хастаханәдә дәвалану вакытында балалы гаиләләрнең ничек яшәвен күрсәтте.

Йортның кечкенә яшәчеләре һәм Республика балалар клиник хастаханәсе пациентлары өчен гадәти булмаган архитектура дәресе — балалар өчен интерактив чара үтте, аның барышында балалар полипропиленнан һәм теш чистарткычлардан йортларның һәм ишегалларының 3D макетын төзеделәр, шулай ук яңа «йортлар» яшәүчеләренең тарихын уйлап таптылар.

Дәресне Баш архитектор - шәһәр төзүче Гордиенко Олег Владимирович һәм «Татарстан шәһәрләрен үстерү институты»  татарстанфондының баш архитекторы Адагашева Лиана Рамил кызы үткәрде.

«Архитектура безне бөтен җирдә чолгап алган. Бүгенге кебек дәресләр тирә-юньне яңача күрергә ярдәм итә, балаларны стандарт булмаган уйларга өйрәтә. Балалар белән бергә без киләчәк шәһәрен төзедек! Алар безгә завод, кинотеатр, судагы йорт, шулай ук мәчеләр өчен йорт макетларын күрсәттеләр! Без балалар белән аралашудан бик зур ләззәт алдык һәм аларны без шөгыльләнгән эш мавыктыра.», - дип билгеләп үтте Олег Гордиенко.

«Миңа архитектура дәресе бик ошады. Мин, әлбәттә, бильярдны бик яхшы уйныйм. Әмма киләчәк йортларының макетларын төзү күпкә мавыктыргычрак булып чыкты, чөнки алар фантазияләргә һәм үз идеяләреңне тормышка ашырырга мөмкинлек бирәләр. Мастер класс бик кызыклы һәм мавыктыргыч иде, вакытлыча мин үземне архитектор итеп күз алдына китердем», - дип уртаклашты Никита Фоменко, Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының Республика балалар клиник хастаханәсе пациенты

«Мондый дәресләр безнең кечкенә һәм олы кешеләр өчен, хастаханәнең башка пациентлары өчен дә бик файдалы. Алар хастаханә эшләреннән һәм процедуралардан читкә китәргә, төрле өлкәләрдә яңа белемнәр алырга ярдәм итә.  Һәм, иң мөһиме,  балаларны фантазияләргә һәм хыялланырга өйрәтәләр», - дип билгеләп үтте Маркова Юлия, КазандагыГаилә йортының директоры.

«Гаилә бергә» хәйрия фонды ТР Рәисенең «Безнең ишегалды» ишегалды территорияләрен төзекләндерү программасына, баш архитектор-шәһәр төзүчесе Гордиенко Олег Владимировичка һәм «Татарстан шәһәрләрен үстерү институты» фондының баш архитекторы Адагашева Лиана Рамил кызына рәхмәт белдерә.