2024-2025 уку елына Татарстан Республикасында секторара социаль партнерлыкта «Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль программасын гамәлгә ашыруның «перспективалары һәм «үсеш нокталары»

2024 елның 28 августы, чәршәмбе

28 августта ТР Иҗтимагый палатасында яңа уку елы башланыр алдыннан югары уку йортлары вәкилләре һәм төбәкнең өченче секторы лидерлары СОНКОның VI Республика форумына әзерлек кысаларында Татарстан Республикасында секторара социаль партнерлыкта 2024-2025 уку елына «Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль программасын гамәлгә ашыру перспективалары һәм «үсеш нокталары» турында фикер алыштылар. Чараның программасы волонтерлык үзәкләре ассоциациясе белән партнерлыкта эшләнде.

Фикер алышу предметын сайлау 2024 елның июнендә VI Республика форумы чараларын эшләү буенча стратегик сессиядә ачыкланган Татарстан Республикасы коммерцияле булмаган оешмалар лидерларының формалаштырылган соратуы белән бәйле. Чараның үз вакытында үткәрелүе Татарстан Республикасында федераль программага кушылган югары уку йортлары санының артуы белән аңлатыла. Әйтик, 2023-2024 уку елында РФ Мәгариф министрлыгының «Хезмәт итү аша укыту» программасы пилотына ТРның өч югары уку йорты кушылды: Казан дәүләт энергетика университеты, Казан дәүләт медицина университеты һәм Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм университеты. 2024-2025 уку елында федераль проектка Татарстан Республикасында тагын 10 югары уку йорты кушыла: Казан (Идел буе) федераль университеты, Казан милли тикшеренү технология университеты, Түбән Кама химия-технология институты - Казан милли тикшеренү технология университеты филиалы, Нефть югары мәктәбе (Әлмәт), «ТИСБИ» Идарә университеты, Н.Г. Җиһанов исемендәге Казан дәүләт аграр университеты, Казан дәүләт мәдәният институты, А.Н. Туполев исемендәге Казан милли тикшеренү техник университеты - КАИ, Яр Чаллы дәүләт педагогика университеты. Чарада барлык билгеләнгән югары уку йортларының «Хезмәт итү аша өйрәтү» координаторлары катнашты.

«Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль проектын гамәлгә ашыруның алдагы уку елына «Хезмәт итү аша өйрәтү» ФП проект офисы җитәкчесе Дмитрий Варанкин куйган төп бурычы – проектлар санын арттырудан аларның эчтәлегенә аерым игътибар бирүгә күчүгә китерә торган якын килүне үстерүнең интенсив төре. Югары уку йортларының уку процессына «Хезмәт итү аша өйрәтү»не кертү - ул 2030 елга кадәр исәпләнгән урта сроклы даими процесс. Төп өстенлек ул проектларның экстенсив күрсәткечләре түгел, ә сыйфаты - проектлар саны һәм алардан китәргә кирәк булган студентлар саны. «Хезмәт итү аша өйрәтү» проектлары уку процессында һөнәри компетенцияләрне үстерү белән бәйле - бу волонтерлык проектлары түгел», – дип ассызыклады Дмитрий Варанкин. Эксперт чыгышыннан соң дискуссия оештырылды: Татарстан Республикасы югары уку йортлары вәкилләре «Хезмәт итү аша өйрәтү» алымын кертү буенча актив сораулар бирделәр, аларга «Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль проектының проект офисы җитәкчесеннән җентекле һәм нигезле җаваплар алдылар.

Чараның модераторы икътисад фәннәре докторы, ТР Иҗтимагый палатасы эксперты, КДЭУның «Хезмәт итү аша өйрәтү» иҗтимагый проектларны үстерү үзәге җитәкчесе Варвара Кулькова, үзенең «Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгында «Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль программасын гамәлгә ашыру» дигән докладында Татарстанда яшьләрне рухи-әхлакый тәрбияләү компонентына әверелүен һәм ТР Министрлар Кабинетының 2023 елның 16 октябрендәге 1309 номерлы карарында беркетелүен ассызыклады. «Хезмәт итү аша өйрәтү» региональ моделенең төп принципларын формалаштырды: секторара социаль партнерлык, югары уку йортлары арасындагы хезмәттәшлек.

«Югары дәүләт университеты» югары һөнәри белем бирү ФДБМУнең 2023/2024 уку елында «Хезмәт итү аша өйрәтү»не гамәлгә кертү һәм гамәлгә ашыру тәҗрибәсе белән ЮГУның социаль проектлау лабораториясе җитәкчесе Портных Александр уртаклашты, уку процессында гамәлгә ашырыла торган проект эшчәнлеге һәм социаль юнәлештәге дисциплина кысаларында «Хезмәт итү аша өйрәтү» алымын кертү практикасын демонстрацияләде.

Певная Мария, социаль фәннәр докторы, Урал федераль университеты идарәсенең социология һәм социаль технологияләр кафедрасы мөдире, 2024-2025 нче елда «Хезмәт итү аша өйрәтү» программасына рәсми рәвештә кушыла, ләкин «Хезмәт итү аша өйрәтү» технологиясе буенча социаль заказчылар өчен проектларны тормышка ашыруның бай тәҗрибәсе булуын, УрФУның интеграция алшартлары формалашуы турында сөйләде, 2024/2025 нче елда, фәнни-тикшеренү эшчәнлегенә аерым игътибар биреп, УрФУның интеграция алшартлары булдыру турында хәбәр итте.

«Социаль инвестицияләр һәм инновацияләр Агентлыгы» КАО башкарма директоры Асстратенко Оксана вузлар белән партнерлыкта коммерциячел булмаган оешмаларның мәнфәгатьләрен һәм ролен ачты һәм: «НКОның вузлар белән партнерлыгы өченче секторның лояльлеген киңәйтүгә эшли», - дип билгеләп үтте.

Йомгаклау өлеше «Хезмәт итү аша өйрәтү» өчен НКО-ВУЗ җыю ноктасы" Кейс-тамашасы булды. Фасилитация барышында «Хезмәт итү аша өйрәтү»не гамәлгә кертүдә үсеш нокталары ачыкланды һәм ООВОның потенциаль социаль заказчылар белән беренче элемтәсе урнаштырылды, ул вуз мәйданчыгында социаль заказ формалаштыру өчен стратегик сессиядә алга таба Добро.ру платформасында урнашуы белән дәвам итү тәкъдим ителде.