Яшел Үзән районы Иҗтимагый советы әгъзалары «Мамино Гнёздышко»да булдылар

2024 елның 16 августы, җомга

Ак Барс-мед төбәк директоры, ТР Иҗтимагый халык фронты активисты, Яшел Үзән районы Иҗтимагый советы әгъзасы Артем Бердников һәм Яшел Үзән районы Иҗтимагый советы әгъзасы, Яшел Үзән Аталар берлеге рәисе Максим Кулишов «Мамино Гнездышко» кризис үзәгендә  булдылар.

Кризис үзәге җитәкчесе Мелания кунакчыл рәвештә приют буйлап экскурсия үткәрде, балалы хатын-кызларның нинди шартларда яшәвен күрсәтте, тәрбияләнүчеләрнең нинди ярдәм алулары турында сөйләде. Алга таба хезмәттәшлек турында фикер алыштылар, элемтәләр алмаштылар.

Хәзер «Мамино Гнёздышко» үзәгендә 8 хатын-кыз һәм 7 бала яши. Һәркайсының катлаулы тарихы, кемдер тораксыз һәм яшәү өчен акчасыз калган, кемдер өйдә көчләүгә дучар булган, аларның кайберләре алданган һәм кулында кечкенә баласы булган яраткан ир-ат тарафыннан ташлап калдырылган. Кризис үзәгендә авыр тормыш хәлендә калган йөкле һәм балалы хатын-кызларга комплекслы ярдәм күрсәтәләр. Хатын-кызлар вакытлыча торак, туклану, гуманитар ярдәм, яклау, психологик һәм юридик ярдәм ала.

Хәзерге вакытта хәл итүне таләп итә торган җитди проблемалар бар. Әмма кешеләр ярдәменнән башка хатын-кызлар һәм үзәк хезмәткәрләре аларны хәл итә алмаячак.

Приют территориясендә агач кисәргә кирәк, чөнки көчле җил вакытында зур ботаклар төшү сәбәпле электр тапшыру линияләренең өзелү куркынычы бар. Моннан тыш, канализацияне суыртып алырга һәм су агызу чокырын ясарга кирәк, чөнки булган канализация чокыры йөкләнешне күтәрә алмый. Приют шулай ук азык-төлек продуктларына һәм көнкүреш химиясенә мохтаҗ.