«Кадрлар мәсьәләсен бергәләп хәл итәбез» - Татарстан студотрядлары бишенче ел «ПОЗиС» белән хезмәттәшлек итә

2024 елның 13 августы, сишәмбе

Ростех дәүләт корпорациясенең «ПОЗиС» компаниясе һәм «Россия студентлар отрядлары» яшьләр гомумроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан төбәк бүлекчәсенең («РСО» МОО) уртак утырышы булды. Очрашу кысаларында киләчәк хезмәттәшлеккә, студентлар отрядлары эшчәнлеген үстерүгә һәм машина төзелеше тармагында кадрлар белән тәэмин итүгә кагылышлы актуаль мәсьәләләр каралды. Чарада катнашучылар хезмәт сезоны нәтиҗәләре белән уртаклаштылар, яңа перспективалар карадылар.

«ПОЗиС» АҖ вәкилләре катнашучыларны предприятиенең агымдагы эшчәнлеге, яшьләр сәясәте белән таныштырдылар, бүген эшче кадрлар белән тәэмин итү мәсьәләсенең илебезнең машина төзелеше сәнәгате өчен аеруча мөһим булуына басым ясадылар.

2020 елда Татарстан Республикасы Студентлар җитештерү отрядларының үсеш тарихы нәкъ менә шушы предприятиедән башланды. 5 ел эчендә «ПОЗиС» та беренче җитештерү күнекмәләрен 1000нән артык студент отряды әгъзасы алган. 2024 ел башыннан предприятиедә 245 бала эшләгән инде. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, POZIS та эшләгән 650 студент уку йортын инде тәмамлаган, аларның 91е укуны тәмамлаганнан соң заводны эшкә урнаштыру урыны буларак сайлаган.

Ел саен Татарстан Республикасының машина төзелеше предприятиеләрендә югары уку йортлары һәм техник көллиятләр студентлары производство практикасын узалар, биредә профессионаллар остазы ярдәмендә алар реаль җитештерү шартларына яхшырак җайлашырга, предприятие структурасы, технологик процесслар белән танышырга һәм командалы хезмәттәшлек нечкәлекләрен үзләштерергә мөмкинлек алалар. Бүгенге көндә POZISта Татарстан Республикасы Студентлар отрядларының 70тән артык катнашучысы эшли.

«Студентлар хезмәт отрядларының республика үзәге» ДБУ директоры Василий Ислаев та студотрядларны эшкә җәлеп итүнең мөһимлеген билгеләп үтте. Ул ассызыклаганча, хезмәт кыйммәтен формалаштыруга күбрәк игътибар бирергә, кече сыйныфлардан башлап, мәктәп эскәмиясеннән үк җитештерүгә һәм эшче-техник белгечлеккә мәхәббәт тәрбияләргә кирәк.

РСО вәкилләре шулай ук студентлар отрядларында катнашучылар өчен бушлай нигездә һөнәри белем бирү программаларын гамәлгә ашыру турында сөйләделәр. Киләчәктә дә уңышлы эшләү һәм студентлар өчен эш урыннарын арттыру максатында Яшел Үзәндә студентлар отрядларының зона штабын булдыру мәсьәләләре кузгатылды.

2024 елда студентлар отрядлары хәрәкәтнең барлыкка килүенә 65 ел тулуны һәм студотрядларның заманча тарихы оешуга 20 ел тулуны билгеләп үтәләр. Бу вакыйгалар хөрмәтенә бөтен ил буйлап йөздән артык чара уздыру планлаштырылган, алар бер миллионнан артык кешене берләштерәчәк. Ел Бөтенроссия слеты белән тәмамланачак, көз көне ул Мәскәүдә хәрәкәтнең 15 000нән артык катнашучысын җыячак.

Хәрәкәтнең 65 ел эшләү дәверендә 20 миллионнан артык кеше студент отрядлары мәктәбен узган. Алар барысы да үзләренең беренче хезмәт тәҗрибәсен тупладылар, яңа танышлар булдырдылар һәм ил үсешенә зур өлеш керттеләр.