Җәмәгать палатасында җәйге ял оештыру мәсьәләләре буенча «кайнар линия» узды

2024 елның 24 мае, җомга

2024 елның 23 маенда Татарстан Иҗтимагый палатасының Мәгариф, фән һәм агарту эшчәнлеген үстерү комиссиясе тарафыннан җәйге ял оештыру мәсьәләләре буенча «кайнар линия» оештырылды.

Балалар Форумы кампаниясе буенча дистәләгән сорауларга Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы рәисе урынбасары Асия Тимирясова, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгының «Җәй» балалар һәм яшүсмерләрне сәламәтләндерү, ял итү һәм мәшгуль итүне оештыру буенча республика үзәге директоры Илдар Дәүләтчин, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгының Балаларга өстәмә белем бирү бүлеге башлыгы Айгөл Кашапова, Татарстан Иҗтимагый палатасының мәгариф, фән һәм мәгърифәтчелек эшчәнлеген үстерү комиссиясе рәисе урынбасары Наталья Фролова җавап бирде.

«Җәйге ялны оештыру һәм балаларны савыктыру мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы кайнар линиясе традицион рәвештә ата-аналарның кызыксынуын уята. Булып узган кайнар линия дә искәрмә түгел. Быел Казанда юлламалар бирү процедурасы буенча берничә үзгәреш булды, һәм линия экспертлары яңа бүлү механизмы турында җентекләп сөйләделәр. Традиция буенча, сәламәтлек ягыннан мөмкинлекләре чикләнгән  балалар өчен җәйге сменаларга кагылышлы сораулар бар иде. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, ел саен мондый сменалар саны арта бара һәм сәламәтлек үзенчәлекләре булган балаларның саны арта бара, алар уңайлы шартларда тулысынча ял итә һәм сәламәтләнә ала. Барлык ата-аналарга да Дәүләт хезмәтләре порталы аша баланың җәйге ялына гариза бирергә киңәш итәм. Һәм моны алдан эшләргә кирәк. Быел балаларыбыз сәламәтлек өчен файдалы итеп җәйне үткәрерләр һәм яңа уку елына ял итүчеләр һәм яхшы укуга омтылыш белән килерләр дип ышанам», - дип шәрехләде Асия Тимрясова.

Республика гражданнарын балалар өчен юлламалар алу һәм аларның булуы, лагерьларда һәм юлларда туклануны оештыру, куркынычсызлык техникасы һәм ата-аналарның лагерьларга бару мөмкинлеге, шулай ук ташламалы юлламалар һәм аларга кагылышлы категорияләр алу мәсьәләләре кызыксындырды. 2 сәгать дәвамында кайнар линиягә 30дан артык шалтырату килеп иреште, аларның барысына да телдән җавап бирергә мөмкинлек булды.