Социаль юнәлешле коммерцияле булмаган оешмаларның остазлык мәктәбе икенче укыту модуленең дүртенче онлайн-тренингын үткәрде

2024 елның 29 марты, җомга

21 мартта Татарстан Республикасының гаилә-Ориентлы коммерциячел булмаган оешмалары җитәкчеләре өчен НКО СО остазлык мәктәбенең белем бирү программасының дүртенче тренингы дистанцион форматта узды.

Катнашучылар традицион рәвештә Тренинг-Спейс платформасында очраштылар, анда «АК БАРС» БАНК гавами акционерлык җәмгыяте Корпоратив университетының бизнес-тренеры, икътисад фәннәре кандидаты Әлфия Сафина «Лидер-фасилитатор» төшенчәсе турында сөйләде һәм катнашучыларга үзләренең көчле һәм көчсез якларын анализларга ярдәм итте. Тренинг барышында каралган мөһим темаларның берсе спираль динамика моделе булды. Шулай ук лидерлыкның дүрт баскычы тәкъдим ителде: эчке, ситуатив/контекстуаль (микролидерлык), команда/тактик (макролидерлык), системалы/стратегик (мегалидерлык).

Тренинг барышында каралган тема буенча мини-командаларда һәм квизларда эш башкарылды. Иң актив катнашучылар электрон китаплар белән бүләкләнделәр.

Онлайн очрашу ахырында катнашучылар лидер-фасилитатор – ул илһамландыручы, остаз, ярдәмче дигән фикергә килделәр. Аның миссиясе – бөтен команданың потенциалын ачу. Ул үз коллективында уңайлы шартлар булдыра һәм команданың оешма эшчәнлеген үстерүгә уңай карашын саклый белә.