ТР Иҗтимагый палатасында ТР Яшьләр министрлыгы 2023 ел нәтиҗәләре турында хисап тотты

2024 елның 21 феврале, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасында узган елда ТР Яшьләр эшләре министрлыгының башкарылган максатлары һәм бурычлары буенча фикер алышу узды. 2022 ел ахырында ТР Яшьләр эшләре министрлыгы бүлекләре ел буе эшләгән 7 төп бурыч расланды.

«Бүген бездә планлаштырылган алты фикер алышуның дүртенчесе уза. 2024 елның 1 февраленнән Иҗтимагый палата алты министрлык белән берлектә иҗтимагый фикер алышулар башлануын игълан итте, һәм без аларны 2023 елгы бурычларны тормышка ашыру нәтиҗәләре буенча үткәрәбез», — диде ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева.

ТР Яшьләр министрлыгының 2023 елга беренче бурычы яшьләрне эшкә урнаштыру системасын үстерү булды. Яшьләрне укудан буш вакытта сезонлы, вакытлы һәм икенчел эш белән тәэмин итү бурычы тора.

Максатны арттырып үтәгәннәр. 15 меңнән артык кеше эш белән тәэмин ителгән, 49 юнәлеш буенча 2,5 мең студент укытылган. Төбәк ярдәм программалары буенча 600гә якын кеше өстәмә һөнәр алды. Масштаблы проектларда эш Студентлар отрядларының югары уку йортлары арасындагы берләшмәсе аша оештырыла.

Яшь гаиләләргә ярдәм: максат-дәүләт программалары кысаларында торак шартларын яхшырту. Ул субсидияләр, ташламалы ипотека һәм процентсыз рассрочка форматында була. «Куелган планка – 1500 гаилә, кызганычка каршы, тулысынча үтәлмәгән», — дип билгеләп үтте ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.

Финанслар җитмәү сәбәпле, чиратны 2024 елга күчерергә туры килде. Мөмкин булса, барлык гаиләләргә дә ярдәм күрсәтеләчәк. Максат өлешчә үтәлгән дип танылды.

Шулай ук министрлык 220 меңнән ким булмаган яшүсмерләрне психологик ярдәм белән тәэмин итәргә планлаштыра.

«Яшьләргә һәм яшь гаиләләргә һәм аларның балаларына, яшүсмерләргә психологик ярдәм күрсәтү мәсьәләләре шактый мөһим. Бигрәк тә хәзерге чынбарлык шартларында. Без бу мәсьәләләр белән 2019 елда тыгыз шөгыльләнә башладык, Рөстәм Нургали улы Миңнехановка психологик-педагогик ярдәм үзәкләре челтәрен үстерүнең яңа программасын тәкъдим иттек», — дип искәртте ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.

2023 елда Татарстанның Казан, Чаллы, Яшел Үзән һәм Бөгелмә шәһәрләрендә шундый тугыз үзәк ремонтланды.

2023 елда балалар һәм яшьләрне психологик ярдәм белән тәэмин итү 180 меңгә якын кеше тәшкил итте. Бер ел эчендә түләүсез аноним ышаныч үзәгенә 75 мең шалтырату килгән, шуларның 29 меңнән артыгы – балалар ышаныч телефонына Ринат Садыйков бу бурыч үтәлгән дип белдергән.

«Әгәр эш башында Татарстан Республикасында 15 объект булса, без аларны модернизацияләдек һәм югары дәрәҗәдәге һәм сыйфатлы психологик үзәкләр барлыкка килде, алар балаларга да, гаиләләргә дә, яшьләргә дә психологик ярдәм күрсәтә. Узган ел без Татарстан Республикасында тагын берничә объект белән арттык, һәм бу программа 2024 елда да дәвам итәчәк», – дип өстәде ул.

Яшьләрне патриотик тәрбияләү планы да арттырып үтәлгән. 60 мең кеше урынына патриотик чараларда 250 меңгә якын кеше катнашты.

«Татарстан Республикасы яшьләрне патриотик тәрбияләү һәм гражданнарны хәрби хезмәткә әзерләү буенча Россия Федерациясендә лидер булып тор», – дип белдерде Садыйков.

2023 елга Министрлык 220 меңнән артык кешене колачлаган Интернетта балаларның куркынычсыз тәртибе һәм мәдәниятен формалаштыру буенча чаралар комплексын эшләү һәм гамәлгә ашыру бурычын куйды. Ел дәвамында Татарстанда 97 меңгә якын кешене колачлаган 1077 чара үткәрелде.

Социаль челтәрләрдә кибербуллинг, челтәрдәге куркынычсызлык һәм башка күп нәрсәләр турында материаллар урнаштырылган. Балалар лагерьларында квизлар, викториналар, видеодемонстрацияләр узды. Аларда 1850 кеше катнаша.

Шулай итеп, 2023 елда гомуми колач 280 меңнән артык кеше тәшкил итте.

Татарстан Республикасында иҗади яшьләр белән масштаблы эш алып барыла. Мөмкин кадәр күбрәк балаларны җәлеп итү өчен төрле юнәлешләр буенча күп чаралар үткәрелә. Мисал өчен «Студентлар язы» фестивале уздырыла. Татарстан командасы 85 төбәк арасында лидер булды һәм «Төбәк программа» юнәлешендә 2 нче урынны алды.

2023 елда Министрлыкның соңгы максаты—яшүсмерләрнең практик күнекмәләрен яхшырту. Аңа ирешү өчен Татарстанда түләүсез психологик онлайн-тренинглар һәм яшьләр һәм балалар өчен программалар үткәрелде. Төрле форматлар тәкъдим ителде: онлайн-курслар, төрле материаллар эшләү, вебинарлар һәм башка күп нәрсәләр.

Бу мәсьәләләрне тикшерүдә коммерцияле булмаган оешмалар һәм берләшмәләр, иҗтимагый совет һәм башкалар катнашты. Үзенең бер чыгышында Рөстәм Миңнеханов хакимият органнары эшен бәяләү — гражданнарның катнашуы, дип ассызыклады. Нәтиҗә ясаганда 84 кеше теркәлгән, өстәмә рәвештә 30 кеше онлайн режимда.

Мәгълүмати материал һәм фотолар «Татар-информ» сайтыннан файдаланылды – https://www.tatar-inform.ru/news/minmolodyozi-rt-otcitalis-o-itogax-2023-goda