«Сандугач» китапханәсендә сәламәтлек мәктәбе һәм «Диспансеризация. Мифлар һәм чынбарлык» темасына дискуссия узды.

2023 елның 22 ноябре, чәршәмбе

Кичә Казан шәһәренең Идел буе районы «Сандугач» китапханәсе базасында чираттагы сәламәтлек мәктәбе узды һәм «Диспансеризация. Мифлар һәм чынбарлык» темасына дискуссия узды.

Бу тема җыелган кешеләрдә күп санлы сораулар тудырды, аларга 18 нче поликлиниканың медицина профилактикасы бүлеге мөдире Марина Курамшина җавап бирде. Ул тикшерүләрнең этапларын, диспансерлаштыруга карата кайбер ялгышлыкларны аңлатты.

Очрашуның икенче өлеше балаларны тикшерү мәсьәләләре буенча фикер алышуга юнәлтелде, тыңлаучыларның сорауларына Казанның 10 нчы балалар поликлиникасы табиблары һәм медицина хезмәткәрләре җавап бирде.

Чарада Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы вәкилләре катнашты. Сәламәтлек саклау һәм демография комиссиясе утырышында Комиссия рәисе, Медицина фәннәре докторы, профессор Алексей Шулаев, комиссия рәисе урынбасары Анна Мөбарәкшина, комиссия әгъзасы Владимир Филатов 18 нче поликлиника һәм 10 нчы балалар поликлиникасы җитәкчеләре белән берлектә халык арасында диспансерлаштыруны алга этәрү, оешма җитәкчеләрен җәлеп итү буенча төп бурычларны хәл итү өчен Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының ресурсларын һәм мөмкинлекләрен билгеләделәр һәм сәнәгать предприятиеләренең эш урыннарындагы кебек эшчеләрнең сәламәтлеген тикшерү процессына, медицина учреждениесе шартларында да шулай. Моннан тыш, балалар сәламәтлеге өлкәсендә, аеруча диспансерлаштыру, вакцинация һәм профилактика өлкәсендә мәсьәләләр күтәрелде һәм теркәлде. Комиссия утырышы нәтиҗәләре буенча беркетмә һәм Татарстан башкарма хакимияте органнарына рәсми мөрәҗәгать әзерләнәчәк.

Исегезгә төшерәбез, 18 нче поликлиника, 10 нчы балалар поликлиникасы тарафыннан оештырылган сәламәтлек мәктәпләре Казан медицина көллияте волонтер-медиклары ярдәме белән атна саен сишәмбе көнне 13.00 сәгатьтә Казанның Идел буе районы «Сандугач» китапханәсе базасында Мәүлитов урамы, 17б адресы буенча уза.