Театр – ул сәләт, омтылыш. Сәхнә мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр һәм барлык теләүчеләр өчен

2023 елның 10 ноябре, җомга

«Э-моция» минем балачактагы актриса булу хыялымнан башланды. 27 яшемдә операцияләр ясаттым һәм мин күпкә яхшырак йөри башладым. Бу вакытка мин инвалид кызлар арасында «Татарстан энҗесе» матурлык бәйгесендә катнаштым.

Элек минем үзем кебек кешеләр белән аралашу тәҗрибәм юк иде: өйдә укыдым һәм инвалидлар ниндидер сәер, ахмак, гадәти түгелләр дип уйладым. Мин кызларның да шундый ук хыяллары барлыгын аңладым: театр, иҗат, сәхнә.

ВКонтактеда урнашкан театр студиясе ачылуы турындагы хәбәр күп кенә репостлар җыйды һәм ниндидер мәгънәдә булачак оештыручылар командасы өчен язмышны үзгәртерлек булды. Элек таныш булмаган кешеләрне уртак максат һәм идеаллар берләштерә.

«Минем өчен инклюзия  – тигез мөмкинлекләр турында. Без барыбыз да беренче чиратта кешеләр, һәм бездә төрле мәдәни ихтыяҗлар, үзебезне, иҗади сәләтләребезне тормышка ашырырга теләк бар, һәм бу теләк инвалидлык булу-булмавына бәйле түгел. Ә социаль адаптация һәм тернәкләндерү  – инклюзив командада эшләүнең күңелле бонуслары, әмма максат үзе түгел.

Проект нәрсә хисабына яши?

Беренче 2 спектакль финанслаудан башка куелды. Бер елдан соң «Э-моция» яшьләр форумнарында үз проектын яклый башлый һәм идеяләрне тормышка ашыруга акча җәлеп итә. Ә 2 елдан соң иҗат хәрәкәте коммерцияле булмаган оешма статусын ала.

Әлегә театр студиясенең үз бинасы юк. Ләкин Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы ярдәме белән яшь актерлар атнага бер тапкыр Казан шәһәренең заманча сәнгать галереясендә җыела. Спектакльләр театрларда, паркларда, мәдәният сарайларында бушлай уза, ә аларны теләгән һәркем карый ала.

«Хыялларыгыз турында сөйләгез дигәндә, без үз йортыбыз турында сөйлибез»,-дип белдерде  «ТИС Э-моция» автоном коммерцияле булмаган оешма директоры Инесса Клюкина

Хәзер декорацияләр, техника һәм костюмнар оештыручыларда һәм аларның ата-аналарында саклана. Планнарда кухня, костюмер һәм мәйданчыкны озак эзләмәү һәм даталарны килештермичә чыгыш ясау мөмкинлеге булган кечкенә театр.

«Э-моция» әгъзалары авырлыкларны ничек җиңә?

«Милосердие в каждом» проектының эпизодын карагыз!

*АЯРИС видеостудиясе проекты 2022 елда гражданлык җәмгыятен үстерүгә Татарстан Республикасы гранты акчаларын кулланып гамәлгә ашырыла