Чистайда махсус хәрби операциядә, локаль сугышларда һәм башка кораллы конфликтларда катнашучыларга һәйкәл ачу тантанасы булды

2023 елның 11 сентябре, дүшәмбе

11 сентябрьдә Чистайда Геройлар аллеясында махсус хәрби операциядә, локаль сугышларда һәм башка кораллы конфликтларда катнашучыларга һәйкәл ачу тантанасы була.

Чарада хәрби бурычларны үтәгәндә һәлак булган солдатларның әниләре һәм туганнары, Чистай муниципаль районы башлыгы Иванов Д. А., Чистай муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе Хәсәнов Э.Р., Башкарма комитет җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Задорнова Г. Ю., «Чистай шәһәре» муниципаль берәмлеге Башкарма комитеты җитәкчесе Рәхимов И. Ф., «Хәрби туганлык» төбәк иҗтимагый оешмасы рәисе генерал-майор Стогниев И. Д., Милли куркынычсызлык академиясе киңәшчесе генерал-лейтенант Пичугин П. И., Чистай шәһәре «Хәрби туганлык» оешмасы рәисе Кызыл Йолдыз ордены кавалеры Мәхмүтов Р. И. җитәкчелегендә., Бочкарев Ю. В. җитәкчелегендәге Чистай шәһәре Диңгез кардәшлеге вәкилләре, рәисе Е. и. Афанасьев җитәкчелегендә «ТР Чик сакчылары берлеге» төбәк иҗтимагый оешмасы вәкилләре, махсус хәрби операциядә катнашучылар генерал-майор Ю.И. Дроздов исемендәге Чистай казак пластун подразделениесе, есаул А. С. Морозов һәм өлкәннәр, «РОВСПО» вәкилләре, сугыш инвалидлары, десантчылар, танкистлар, Совет офицерлары берлеге, Россия очучылары, Чистай һәм Түбән Кама епискобы Пахомия һәм имам йөзендә руханилар вәкилләре-Чистай районы мөхтәсибе Мөхәммәт хәзрәт Кыямов, меценатлар, Түбән Кама, Чаллы һәм Казан шәһәрләреннән кунаклар. ТР Иҗтимагый палатасының яшьләр эшләре, Ирекле эшчәнлекне үстерү һәм патриотик тәрбия комиссиясе рәисе урынбасары Р. М. Шакирҗанов актив катнашты.

Һәйкәл ачылу тантанасы тәмамланганнан соң, иҗтимагый оешма вәкилләре Чистай шәһәренең Сугышчан дан музеенда булдылар.

Үз чиратында генерал-майор Иван Стогниев бүләкләр, ә генерал-лейтенант Петр Пичугин оешманың яңа әгъзаларына «РОВСПО»ның хезмәт таныклыкларын тапшырды.

Чаралар тәмамлангач, генераллар, кунаклар һәм иҗтимагый оешма әгъзалары Мебель фабрикасы микрорайонының территориаль иҗтимагый советында булдылар. «Чистай-Фронтка» хәрәкәте җитәкчесе Ч.Г. Сөләйманова кунакларны махсус хәрби операция уздыру зонасында катнашучы Россия хәрбиләренә гуманитар йөк формалаштыру эшләренең барышы белән таныштырды.

Хәрби-патриотик җырларны Уфа шәһәренең «Зеленые береты» ветераннар төркеме башкарды, алар махсус хәрби операция зонасында катнашучылар өчен концертларда актив катнаша.