Әлмәттә «Ак чәчәк» хәйрия акциясе узды

2023 елның 14 августы, дүшәмбе

13 августта Әлмәт шәһәренең Казан кафедраль соборында Илаһи литургия тәмамланганнан соң, гыйбадәтханә каршындагы Собор мәйданында «Ак чәчәк»хәйрия акциясе узды. Акция барышында махсус хәрби операциядә катнашучыларның гаиләләре ихтыяҗларына акча җыелган.

Игелекле эшкә катнашу билгесе буларак, иреклеләр иганәчеләргә шәфкать туташлары, Әлмәт епархиясе гыйбадәтханәләре мәхәлләләре һәм Татарстан Республикасының битараф булмаган кешеләрнең үз куллары белән ясаган символик кәгазь бутоннар тапшырдылар. Волонтерлар шулай ук мәхәллә кешеләре һәм хаҗилар өчен сыйлар әзерләгәннәр һәм хәйрия ярминкәсендә сату өчен кулдан эшләнгән әйберләр ясаганнар иде. Хәйрия буфетлары эшчәнлеге барышында кергән акчалар шулай ук хәрбиләрнең гаиләләре ихтыяҗларына юнәлтелә.

Казан кафедраль соборы мәхәлләсен һәм хәйрия чарасы кунакларын Әлмәт һәм Бөгелмә епискобы Мефодий, Әлмәт муниципаль районы Советы Аппараты җитәкчесе Роза Әфләтунова, «Ак чәчәк» Хәйриячеләр ассоциациясе генераль директоры Михаил Косачев, «Милосердие — Казань» мохтаҗларга ярдәм итү хезмәте җитәкчесе Ольга Варганова сәламләде.

Мефодий әфәнде кешеләргә мәрхәмәт эшләргә Гайсә пәйгамбәр үзе әмер биргәнен билгеләп үтте. Мәрхәмәтле кеше, игелекле эшләр башкаручы һәм якыннарын мәхәббәт белән әйләндереп алучы кеше чын мәгънәсендә бәхетле.

Әлмәт епархиясе идарәчесе бәйрәмдә катнашучыларга һәм кунакларга бергәләп дога кылганнары һәм хәйриячелек үсешенә керткән өлешләре өчен рәхмәт белдерде. Хәйрия акциясе барышында катнашучыларның туганнары һәм якын гаиләләре өчен 82 000 сум акча җыелган.

«Ак чәчәк» көннәрен үткәрү традициясе патша Россиясендә башлана. Бер гасырдан артык элек мондый хәйрия чараларында романовларның патша йорты әгъзалары катнашкан. Императрица Александра Федоровна кызлары белән ак чәчәкләр чигә һәм рәсем ясый, ә аннары иртәннән кичкә кадәр кул эшләре сата. Символик бутоннарны сату һәм хәйрия буфетлары эше барышында кергән акчалар патша Россиясендә туберкулез белән авыручыларга юнәлтелә. Вакыт узу белән башка авырулардан интегүче кешеләргә ярдәм күрсәтелә башлый.

15-22 июльдә Татарстан башкаласында «Ак чәчәк көннәре» хәйрия фестивале узды, ул Казан шәһәрендә могҗизалы Изге Богородица иконасының 444 еллыгын бәйрәм итүгә багышланды. Әлмәттә «Ак чәчәк» хәйрия акциясе икенче тапкыр үткәрелә.