«Игелекле эшләр бүләкләнәме?»

2023 елның 8 феврале, чәршәмбе

«Игелекле эшләр бүләкләнәме?» - бүген бу сорауга Өйдән ерак булган өйнең өлкәннәре һәм балалары җавап бирде.

2023 елның 7 февралендә «Гаилә бергә» хәйрия фонды бушлай гаилә йортында чираттагы Әкият терапиясе сессиясе узды, ул балаларга мөһим гади сүзләр белән кызыклы сюжет турында сөйләргә ярдәм итте.

Өйдә яшәүчеләр әкият терапиясе проекты белән беренче тапкыр 2016 елда игелекле дуслары – Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзасы Анастасия Исаева ярдәмендә таныштылар. Нәкъ менә ул әлеге проектның инициаторы булды һәм аны ел саен республиканың социаль учреждениеләрендә гамәлгә ашыруын дәвам итә. Әкият терапиясе проектына инде 8 ел, ә бу елның июлендә Өйгә 10 яшь тула һәм зур юбилей булачак.

7 февральдә балалар өчен әкиятне «Игелек» коммерцияле булмаган автоном оешмасына нигез салучы Ригина Садыйкова укыды, ул барысын да С.Топелиусның «Кышкы әкияте» белән таныштырды. Әкиятнең мәгънәсе белән чын күңелдән кызыксынган балалар күзләре, балаларның һәм өлкәннәрнең сораулары әкият терапиясенең никадәр мөһим булуын күрсәтте.

«Кышкы әкият» атмосферасын рәссам Ангелина Ташкинова булдырырга ярдәм итте. Ак киндердә балалар күз алдында, тылсым кебек, чын кышкы урман пәйда булды, анда бу тылсымлы һәм игелекле хикәя булды. Әлеге атмосфераны өй хезмәткәрләре дә булдырырга ярдәм итте – бөтен әкиятне күңелле музыка һәм урман тавышлары җитәкләп барды. Балаларга һәм ата-аналарга үзләрен чын кышкы урманда итеп тоярга мөмкинчелек булды.

Кунаклар алып килгән тәмле ризыклар белән бер чынаяк тәмле чәй эчкәннән соң, балалар һәм өлкәннәр укыган әкият турында фикер алыштылар һәм үз хисләре белән уртаклаштылар. Гаилә йорты директоры Юлия Маркованың «Бу әкият безне нәрсәгә өйрәтә?» дигән соравына балалар безнең тормыштагы гадәти әйберләргә шатланырга сәбәп таба белергә кирәк, дип җавап бирделәр. Әгәр дә бер җавап та көтмичә ярдәм итсәң, яхшылык үзеңә әйләнеп кайтачак.

Юлия Маркова игелекле һәм риясыз булу бик мөһим, дип билгеләп үтте. Игелеклелек беркайчан да онытылмый, ул бүләкләнә.