Намуслылык өстенлекле: коррупциягә каршы семинар

2022 елның 28 ноябре, дүшәмбе

«Бирмәскә – алмаска!» исеме астында узган атнада Н.Э.Бауман исемендәге Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясе мәйданчыгында узган коррупцияле гамәлләрне профилактикалау чарасының төп мәгънәсе ята. Югары уку йорты студентлары, РФ агросәнәгать комплексы хезмәткәрләре профсоюзы әгъзалары өчен фәнни-гамәли семинар «2015-2024 елларга Татарстан Республикасының коррупциягә каршы сәясәтен гамәлгә ашыру» ярдәмче программасы чараларын гамәлгә ашыру кысаларында оештырылды. Оештыручылар – ТР Президенты идарәсе ярдәмендә «Татарстан Республикасы иҗади яшьләре академиясе» иҗтимагый оешмасы белән берлектә Яшьләр министрлыгы.

Студентлар – хокукый гражданлык җәмгыятенең нигезе, ул академиядә социум һәм студентлар профсоюзының иң актив өлеше. Семинар барышында аны оештыручылар «коррупция» төшенчәсен һәр яктан ачарга һәм коррупциягә каршы сәясәт нинди бурычларны куя, студентлар хәрәкәте һәм бүгенге җәмгыятьнең очрашу темасына бәйле башка күп кенә проблемаларын хәл итәргә тырыштылар.

Мондый чаралар студентлар профсоюзы өчен ел дәвамында берничә тапкыр төрле форматта үткәрелә: "Квиз" әңгәмәсе, академия ректоры Рөстәм Равилов һәм югары уку йортының башка белгеч-укытучылары катнашында Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясе рәсми битендәге социаль челтәрләрдә турыдан - туры эфир.

Чараларның максаты – студентларга вәзгыятьне үзләренә бәяләргә һәм аларның хокуклары турында карар кабул итәргә мөмкинлек бирү. Шулай ук коррупция факты буенча киләчәктә дөрес гамәлләр: кемгә мөрәҗәгать итәргә һәм теге яки бу очракта нәрсә эшләргә кирәклеге турында уйлау.