Татарстан Республикасында «ЖЭКА» укыту компьютер уены буенча III төбәк киберспорт турниры тәмамланды

2022 елның 28 ноябре, дүшәмбе

2022 елның 10 ноябреннән 24 ноябренә кадәр Татарстан Республикасында «ЖЭКА» укыту компьютер уены буенча төбәкнең гомуми белем оешмалары укучылары өчен III төбәк киберспорт турнирының ярыш этабы узды. Чара Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы, Татарстан Республикасының торак-коммуналь хуҗалык өлкәсендәге иҗтимагый контроль региональ үзәге һәм дәүләт корпорациясе – торак-коммуналь хуҗалыкны реформалаштыруга ярдәм итә торган фонд ярдәмендә үткәрелде.

5-8 сыйныфларда белем алучы 140 укучы «ЖЭКА: Урбанистика» укыту компьютер уенының яңа дәрәҗәдәге уен мөмкинлекләре белән танышты. Яңа дәрәҗә кулланучыларны урбанистикадагы иң алдынгы тенденцияләр белән таныштыру, яшәү өчен уңайлы шәһәр киңлекләре булдырырга өйрәтү, шулай ук заманча шәһәрләрнең нәрсәдән торуын һәм ничек эшләвен күрсәтү өчен эшләнгән. Шәһәрлеләр үзләрен өйдәге кебек хис итсен өчен, уенчыга уңайлы шәһәр мохите булдырырга кирәк: юл инфраструктурасын, рекреацион зоналарны һәм хезмәт күрсәтү өлкәсен үстерергә, юл хәрәкәте куркынычсызлыгын, шулай ук территорияләрнең яктылыгын, торак фондының һәм коммуналь инфраструктураның торышын, гражданнарның аз хәрәкәтләнүче төркемнәре өчен объектларның һәркем өчен ачык булуын күзәтергә. Шәһәрдәге үзгәрешләрне күзәтү өчен махсус шәһәр мохите сыйфаты индекслары кулланыла: куркынычсызлык, уңайлык, яшеллек һәм сәламәтлек, шәхес һәм төрлелек, заманча һәм актуальлек, идарә итү эффективлыгы.

Төбәк чемпионаты алдыннан Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренең аерым белем бирү оешмаларында уеннар үткәрелде, анда катнашучылар уен системасы белән танышканда сизелерлек кызыксыну күрсәттеләр. Уенчылар зур шәһәр киңлекләрен комплекслы төзекләндерүдә катнашырга тиеш иде. Уен биремнәрен узуның төп максаты – мегаполисның аерым районнарында төрле мәсьәләләрне хәл итү юлы белән шәһәр тирәлеген сыйфатлы яхшырту өчен шартлар тудыру. Балалар үзләрен төрле инфраструктура, транспорт, логистика һәм экологик мәсьәләләрне хәл итүдә сынап карадылар, бу урбанистика нигезләре турындагы күзаллауларны формалаштыруга ярдәм итә.

- Быел Татарстан Республикасында киберспорт турнирында катнашучылар арасында яңа кулланучылар да, узган елгы ярышларда катнашучылар да бар. Күпләр быелгы эшләнмә – «ЖЭКА: Урбанистика» уены белән танышырга тели. Уен комплексының бу дәрәҗәсе яхшыртылган графика, концептуаль караш һәм уен мөмкинлекләренең төрлелеге белән аерылып тора. Уен биремнәрен узу нәтиҗәсендә катнашучылар шәһәр киңлекләренең гармонияле үсеше турында күзаллау ала, бу шәһәрләр үсеше турында фән буларак, урбанистика турындагы заманча күзаллауларга җавап бирә, – дип белдерде Торак-коммуналь хуҗалык фондының укыту проектлары идарәсе башлыгы Ольга Гришина.

Ярышта Татарстан Республикасы Саба районы Лесхоз мәктәбе укучылары җиңү яулады. Алар иң күп уен балларын алдылар һәм Торак-коммуналь хуҗалык фондыннан сувенирлар белән бүләкләнәчәкләр. Төбәк педагоглары һәм катнашучыларның ата-аналары шулай ук Торак-коммуналь хуҗалык фонды инициативасы буенча эшләнгән заманча укыту инструментының үсеш әһәмиятен бәяләделәр. Уен комплексының 5нче өлеше белән танышканнан соң, укучылар шәһәр киңлекләрен комплекслы үстерү һәм урбанистика мәсьәләләрендә белемнәрен киңәйтү мөмкинлегенә ия.