«Яклау һәм батырлык символы»: Татарстанда «Аталар берлеге» оешмасы активистларын бүләкләделәр

2022 елның 15 октябре, шимбә

Татарстанлылар Әтиләр көнен якындагы якшәмбедә - 16 октябрьдә билгеләп үтәчәк. Бәйрәм алдыннан ТР Иҗтимагый палатасында тантаналы җыелыш булып узды, анда Татарстанның «Аталар берлеге» иҗтимагый хәрәкәте активистларын бүләкләделәр.

«Әти-безнең һәрберебез тормышында кадерле кеше. Һәр кешенең тормышында, ничә яшьтә булуына карамастан, әти ышанычлы терәк, киңәшче, һәрвакыт яклауга басачак беренче кеше булуы мөһим», - дип белдерде очрашуны ачып, ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева.

Спикер билгеләп үткәнчә, Татарстанда «Аталар берлеге» уңышлы эшли. Актив позициясе аркасында иҗтимагый оешма бу хәрәкәткә зур игътибарны гомумроссия масштабында җәлеп итте. «Татарстан Аталар берлеге» уздыра торган эшләр, акцияләр нәтиҗәсендә бу юнәлештә эш алга китте. Сүз гаилә һәм балачакның актуаль мәсьәләләрен хәл итү, әтисез үсүче балаларга ярдәм итү турында бара.

Бүгенге көндә «Татарстан Аталар берлеге» үзен абруйлы, көчле оешма буларак танытты. Җәмәгатьчеләр зур дәүләт бурычларын хәл итүдә актив катнаша, дип саный Вәлиева.

Татарстан Республикасында Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Ирина Волынец, кызганычка каршы, соңгы елларда әти кешенең абруе тиешле урынны алып тормый, дип билгеләп үтте.

«Мин гаилә элемтәләре бозылган гаиләләрне беләм. «Аталар берлеге» оешмасы бу хәлне үзгәртүгә зур өлеш кертте. Бер яктан, күбрәк әтиләр үз балаларына игътибар бирәләр, үз вакытларын багышлыйлар. Икенче яктан, берничә ел элек мәктәпләрдә ата-аналар җыелышларында өч-дүрт әти булса, бүген рәсем үзгәрә. Кызганычка каршы, безнең никахларның яртысы таркала. Гаилә бәйләнеше бозылу сәбәпле, күп кенә балалар исән әтиләре янында атасыз булып үсә», - дип билгеләп үтте Волынец.

Ул бу сүзнең сугыштан соңгы елларда күп ир-атлар фронтта үлгән вакытта ишетелүен искәртте. Бу сүз өметсезлекнең чиктән тыш дәрәҗәсен һәм иминсезлекне күрсәтте.

«Исән әтиләре булганда балаларның алардан башка үсүенә юл куярга ярамый. Безнең һәрберебез уйланырга тиеш –әти кешенең абруен күтәрү өчен нәрсә эшләнде? Әти-ул яклау һәм батырлык символы, гаиләнең һәм илнең терәге», – дип ассызыклады Ирина Волынец.

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры урынбасары Адель Мөбарәкшин әтиләр көненең төрле илләрдә билгеләп үтелүе турында хәбәр итте, әмма ул безнең илгә чагыштырмача күптән түгел генә килде.

«Нәкъ биш ел элек, 2017 елның 14 октябрендә, Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы һәм «Аталар берлеге» ярдәме белән Горький паркында «Папа-фест» – беренче йөреш уздырылды, анда 300дән артык кеше катнашты. Ул чакта без җаваплы әтиләр уянсын өчен республиканың барлык районнарын да тетрәндердек», - дип сөйләде ул.

Очрашуда билгеләп үтелгәнчә, 2014 елда РФ Дәүләт Думасында Татарстаннан депутат Александр Сидякин беренче тапкыр Бөтенроссия Әтиләр көнен үткәрү инициативасы белән чыгыш ясады. Беренче Әтиләр парады безнең төбәктә тагын да иртәрәк, 2010 елда Яр Чаллыда узды.

Тантаналы җыелышта республика районнарындагы «Аталар берлеге» хәрәкәте җитәкчеләрен ТР Иҗтимагый палатасының Рәхмәт хатлары белән бүләкләделәр.

Узган елның октябрендә РФ Президенты Владимир Путинның Россия Федерациясендә Әтиләр көнен гамәлгә кую турындагы указыннан соң, Татарстанда беренче тапкыр бу бәйрәмне рәсми рәвештә билгеләп үттеләр. Бүген ТР Иҗтимагый палатасында инде икенче тапкыр әтиләр көненә - 2022 багышланган тантаналы җыелыш узды. Аның максаты-гаилә институтын ныгыту һәм балаларны тәрбияләүдә ата-ананың әһәмиятен арттыру.