2022 елның 20 мае, җомга

19 майда Татарстан Республикасы Милли музеенда «Пионер – һәркем өчен үрнәк!» күргәзмәсенең ачылышы булды. Ул Бөтенсоюз пионерлар оешмасы оешуга 100 ел тулуга багышланган.

Сәламләү сүзе белән Татарстан Республикасы Милли музее генераль директоры Вяткина Алиса Львовна чыгыш ясады. Чарада катнашучыларны шулай ук Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Президиумы әгъзасы, Татарстан Республикасы Дәүләт Советында «КПРФ» депутатлар фракциясе җитәкчесе Миргалимов Хафиз Гаяз улы һәм Татарстан Республикасы ДОСААФ идарәсе рәисе Старостин Сергей Петрович котлады. Бу истәлекле бәйрәмгә кунаклар буш кул белән килә алмады. Хафиз Гаяз улы «Бөтенсоюз пионерлар оешмасына 100 ел» махсус медален тапшырды, ә Сергей Петрович Милли музейга ДОСААФның «Совет үрнәгендәге» Актив эше өчен» билгесен тапшырды.

Күргәзмәдә катнашучыларның барысы да 1920 нче еллардан башлап Татарстанда пионерлар хәрәкәте тарихын ача торган йөздән артык әйберне күрә алдылар. Экспозициядә беренче лагерьлардан һәм слетлардан фотографияләр, агитация плакатлары һәм мактау грамоталары, Бөек Ватан сугышы чоры белән бәйле сирәк китаплар һәм газеталар, значоклар, рапортлар һәм 1970-нчы елларда Казан шәһәр пионер оешмасы байрагы тәкъдим ителгән. Күргәзмә музыкаль программа белән үрелеп барды-килүчеләр пионер җырларын һәм маршларын ишетә алдылар. Күргәзмәдә тәкъдим ителгән кайбер фоторәсемнәр һәм документлар беренче оештыручылар, җитәкчеләр, пионерлар хәрәкәтендә катнашучылар белән бәйле.

Шулай ук «Пионер – һәркем өчен үрнәк!» күргәзмәсе кунаклары «Пионерская зорька» квестында катнаштылар һәм «Пионериягә дан!» мастер-классында әләмчекләр ясадылар.

2022 елның истәлекле даталары арасында Пионериянең туган көне мөһим урын алып тора. Россиянең күп кенә халкы өчен бу көн әле дә бәйрәм булып кала, чөнки аның белән совет чоры балачагы турында югары омтылышлар һәм якты киләчәккә ышаныч белән сугарылган истәлекләр бәйле.