«Тотрыклы үсеш факторы буларак Татарстан Республикасында секторара социаль партнерлык: иң яхшы практикалар һәм проектлар» җыентыгы презентациясе

2022 елның 11 апреле, дүшәмбе

2022 елның 8 апрелендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасында үтә күренмәле хәйриячелек атналыгы кысаларында «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» хәйрия фонды тарафыннан әзерләнгән «Татарстан Республикасында тотрыклы үсеш факторы буларак секторара социаль партнерлык: иң яхшы тәҗрибәләр һәм проектлар» җыентыгы презентациясе булды. Җыентык хәйрия эшчәнлеге мәсьәләләре буенча республика советының, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының һәм «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» хәйрия фондының 15 еллыгына багышланды. Чара онлайн һәм офлайн форматта узды, аның барышында ТР муниципаль районнарының иҗтимагый советлары, коммерцияле булмаган оешмалар һәм бизнес-структуралар вәкилләре дә кушылды.

Сәламләү сүзе белән ТР Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева чыгыш ясады, ул өченче сектор эшчәнлегенең төп принципларын үтәүнең мөһимлеген билгеләп үтте, алар арасында коммерцияле булмаган оешмаларның ачыклыгы да бар, ул республикада да, аннан читтә дә иң яхшы тәҗрибәләрне җәелдерү өчен җыентыкның актуальлеген ассызыклады.

Җыентыкның концепциясе турында «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» хәйрия фонды директоры Әлфия Вәлиева сөйләде: «Җәмгыятьтә социаль тотрыклылыкны тәэмин итүдә дәүләт, муниципаль хакимият органнарының, бизнес-структураларның, коммерцияле булмаган оешмаларның, һөнәри берләшмәләрнең социаль әһәмияткә ия проблемаларны хәл итүгә юнәлтелгән үзара файдалы хезмәттәшлеген үстерүдә мөһим роль уйный.

Әлеге җыентыкта соңгы биш елда социаль-гуманитар хезмәттәшлекнең иң яхшы практикалары тәкъдим ителде, алар гражданнарның тормыш сыйфатын күтәрүгә һәм республикабызның тотрыклы үсешенә ярдәм итә. Системага салу өчен проектлар тотрыклы үсешнең үзара бәйләнештәге 17 максатына туры китереп тәкъдим ителде. Алар - хәерчелекне бетерү, сәламәт яшәү рәвешен тәэмин итү, гомер буена сыйфатлы белем бирү, ресурсларны җаваплы куллану һәм башкалар. Бу кыйммәтләр бөтен дөньяда хуплана һәм 2030 елга кадәр Россия Федерациясе үсешенең милли максатларына синхронлаштырылган. Моннан тыш, җыентыкның һәр бүлеге «Без ничек ярдәм итә алабыз» рубрикасында конкрет максатка һәм тәкъдимнәргә кечкенә генә резюмедан тора.

Тотрыклы үсешнең һәр максаты буенча Әлмәт, Азнакай, Биектау, Түбән Кама, Яр Чаллы һәм Казан шәһәрләреннән социаль проектлар координаторлары чыгыш ясады.

Очрашу азагында Социаль өлкә инновацияләре үзәге җитәкчесе Антон Дыганов һәм ТР Иҗтимагый палаталарының социаль мәсьәләләр һәм хәйрия эшчәнлеге комиссиясе рәисе Маргарита Максимова проектларны гамәлгә ашыруның нәтиҗәлелеген күтәрү, тотрыклы үсеш максатларына ирешү юнәлешләре буенча коммерцияле булмаган оешмалар берләшмәсенең мөһимлеген билгеләп үттеләр.

Җыентыкның презентациясендә партнерлык мөнәсәбәтләре багланышларын чагылдыра торган символ - әфлисун булды. Чара азагында барлык катнашучылар да татлы җимешле булды.

Җыентык белән түбәндәге сылтама буенча танышырга мөмкин: