2022 елның 30 марты, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгында Иҗтимагый совет утырышы булды. Чараны Җәмәгать Советы рәисе Ленар Вәлиев үткәрде. Анда Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзалары Ирек Закиров, Артур Мостаев, Дмитрий Романов, рәис урынбасары Мөнир Гафиятуллин, Министрлык каршындагы Иҗтимагый совет әгъзалары Илдус Асадуллин, Гөлсинә Заһидуллина, Валерий Леонтьев катнашты.

2021 елда Министрлыкта коррупциягә каршы сәясәтне гамәлгә ашыру торышы турындагы нотык белән дәүләт хезмәте һәм кадрлар бүлеге башлыгы Татьяна Титова чыгыш ясады. Коррупциягә каршы көрәш комиссиясенең 4 утырышы уздырылды, дәүләт хезмәткәрләре тарафыннан тапшырылган керемнәр, чыгымнар, мөлкәт һәм мөлкәти характердагы йөкләмәләр турында белешмәләрнең дөреслеген һәм тулылыгын тикшерү, эшкуарлык эшчәнлегендә катнашу предметына тикшерү, дәүләт граждан хезмәте узуга бәйле тыюларның һәм чикләүләрнең үтәлеше турындагы гамәлдәге законнарны аңлату белән профилактик әңгәмәләр, хезмәткәрләрнең коррупциягә каршы үз-үзләрен тотышын формалаштыруга юнәлдерелгән агарту һәм башка чаралар үткәрелде.

Коррупциягә каршы факторларны һәм гамәлгә ашырыла торган коррупциягә каршы чараларны тармак тикшеренүләре нәтиҗәләре анализланды, анда 2257 респондент катнашты. Сораштыру нәтиҗәләре коррупциягә каршы тирәлекнең шактый яхшыруын күрсәтте, шул исәптән кураторлык тармагында.

Дәүләт программаларын формалаштыру турында икътисадый анализ һәм дәүләт программаларын формалаштыру идарәсе башлыгы Адель Хәкимов чыгыш ясады. Ул төзелеш, реконструкция һәм капиталь ремонт объектлары исемлеген төзегәндә төп критерийларны билгеләде:

• җәмәгать инфраструктурасы объектларын гамәлгә ашырыла торган программаларга кертү турында Татарстан Республикасы Президенты йөкләмәсе булу;
  • җәмәгать инфраструктурасы объектын төзү, реконструкцияләү, капиталь ремонтлау кирәклеге турында контроль-күзәтчелек органы күрсәтмәләре булу.