КДЭУда социаль заказчылар катнашында «Хезмәт итү аша өйрәтү» стратегик сессиясе үткәрелде

2024 елның 3 октябре, пәнҗешәмбе

Казан дәүләт энергетика университеты 2021 елдан башлап уку эшчәнлегендә бакалавриат һәм магистратура әзерләү юнәлешләрендә хезмәткә өйрәтү методикасын гамәлгә ашыра. 2023/2024 уку елларында КДЭУ «Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль программасында катнашучы пилот белем бирү оешмалары исемлегенә керде.

2024-2025 уку елында Россия Федерациясе Мәгариф һәм фән министрлыгында узган «Хезмәт итү аша өйрәтү» программасының бердәм еллык старты чараларын дәвам итеп, 2 октябрьдә Казан дәүләт энергетика университетында «Хезмәт итү аша өйрәтү» стратегик сессиясе үткәрелде. Чара «Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль программасында катнашучы КДЭУ студентларын гамәли юнәлешле проектлы белем бирүнең мөһимлеген аңлауга һәм җәмгыятькә, төбәккә, дәүләткә хезмәт итүнең гражданлык позицияләрен үстерүгә; 2024/2025 уку елының беренче семестрына социаль заказчылардан социаль бурычларны презентацияләүгә юнәлдерелгән.

Чарада 2024-2025 уку елында «Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль программасында катнашучы КДЭУ студентларыннан тыш, укытучы-остазлар, социаль заказ бирүче – коммерцияле булмаган оешмалар лидерлары, социаль учреждениеләр һ.б., институт дирекцияләре вәкилләре катнашты.

Стратегик сессияне «Хезмәт итү аша өйрәтү» иҗтимагый проектларны үстерү үзәге җитәкчесе, икътисад һәм җитештерүне оештыру кафедрасы профессоры Варвара Кулькова алып барды.

Стратегик сессиянең башлангыч өлешендә 2023/2024 уку елында «Хезмәт итү аша өйрәтү» федераль программасының пилот чорын гамәлгә ашыру нәтиҗәләренә багышланган видеоролик күрсәтелде, сәламләү сүзләрен видеоязмада РФ Фән һәм югары белем министры урынбасары Ольга Петрова һәм КДЭУ ВП МПи проректоры Ирина Жукова әйттеләр. ИЦТЭ директоры, укытучы-остаз Беляев Эдуард ТРСм-1-24 төркеме студенты, 2024 елда Татарстанда #МЫВМЕСТЕ премиясенең төбәк этабында «Хезмәт итү аша өйрәтү» номинациясендә җиңүче булган Эльдар Лазуркевич белән катнашучыларны «Сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән затлар белән эшләү буенча РМЦ» АНО өчен web-платформа эшләү» проектын гамәлгә ашыру буенча мотивацион диалогка алып керделәр.

Стратегик сессиянең икенче өлешендә «Кейс шоу» форматында коммерцияле булмаган сектордан социаль заказчылар (ТРО ВОИ, «Социаль-адаптацион күнекмәләр» тренировка үзәге», «БлагоДарение» ХФ, «Мы вместе» - «Без бергә» онкопациентларга ярдәм оешмасы, «БОЕВОЕ БРАТСТВО» ВБД АНО, «БЛАГО ДАРИМ» АНБО, Татарстан Республикасында СОС (Ярдәм) социаль үзәге, Светлана Изамбаеваның «НЕСТРАШНО» ХФ, «Росток» психологик-педагогик тернәкләндерү һәм коррекция үзәге» ДАББУ питчта үз оешмаларын тәкъдим иттеләр һәм студентлар командалары өчен социаль мәсьәләләрне презентацияләделәр. Индустриаль партнерлар исеменнән социаль мәсьәләләрне КДЭУның карьера һәм эшкә урнашу бүлеге җитәкчесе Латыйпова Гүзәл игълан итте.

Йомгаклау өлешендә сессиянең төп максаты тормышка ашырылды – студентлар командалары эш өчен социаль мәсьәләне сайладылар һәм туры элемтәдә социаль заказчылар белән таныштылар, коммуникация каналларын билгеләделәр.

Алда проектны «рәсми» инициацияләү, студентлар командаларының социаль мәсьәләләрен верификацияләү, коммерцияле булмаган оешмаларда эшкә чуму, техник биремне килештерү, проект уставын эшләү һәм раслау процессы тора.