«Мир» кинотеатрында махсус хәрби операция турында документаль фильмнар циклын төзүчеләр белән иҗади очрашу узды

2024 елның 23 мае, пәнҗешәмбе

22 майда «Мир» кинотеатрында «Казан-Лисичанск» документаль картиналар циклын төзүчеләр белән иҗади очрашу узды. Кинотасмалар сериясе махсус хәрби операция зонасында фронт сызыгы янында, Татарстан Республикасы ведомствосы карамагындагы торак пунктларда: Лисичанск, Рубежный, Новодружеска, Привольеда төшерелә.

Чараның мактаулы кунаклары – махсус хәрби операция зонасында актив эшләүче республика эшлеклеләре: ТР Мәдәният министры урынбасары Ленар Хәкимҗанов, ТР Дәүләт Советының Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова, «Бердәм Россия» Бөтенроссия сәяси партиясенең Татарстан төбәк бүлеге башкарма комитеты җитәкчесе Марат Сәмигуллин, Халык фронты башкарма комитеты җитәкчесе Ринат Фазылов, Казан дәүләт мәдәният институты ректоры Роза Әхмәдиева, «Ватан сугышчылары гаиләләре комитеты» коммерцияле булмаган автоном оешмасы җитәкчесе Ангелина Галимова, ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы Ольга Павлова һәм Казан шәһәр Думасы депутаты Марсель Шарапов.

Кинорежиссер Алексей Барыкин сәламләү сүзе белән чыгыш ясады: «Без үз алдыбызга кинохрониканың зур катламын төшерү бурычын куйдык, ул киләчәккә калачак һәм, бәлки, фильмнарны алга таба төшергәндә кулланылачак. Бездә 80 сәгатьлек материал тупланды. Бу өч тәүлектән артык барган уникаль эчтәлек. Сәфәрне башлауга чын мәгънәсендә «Бердәм Россия» Татарстан Республикасы башкарма комитеты ярдәм итте.

«Алексей Барыкин белән беренче очрашуда мин циклны булдыруга сак карадым. Ел ярым эчендә «Бердәм Россия» гә төрле төркемнәр – ихлас күңелдән ярдәм итәргә теләгән татарстанлылар һәм ил өчен аерым вакытта шәһәрләргә барырга омтылган кешеләр мөрәҗәгать итте. Мин иҗади төркемгә ярдәм итәргә һәм кинохроника булдыруга ярдәм итәргә карар итүемә бик шатмын. Бу чыннан да кыйммәтле һәм мөһим эш!»- дип билгеләп үтте Марат Сәмигуллин.

Ленар Хәкимҗанов циклның фронт зонасында булмаган тамашачыларда көчле тәэсир калдырачагын ассызыклады: «фильм төшерү төркеме яңа буынны укытуга һәм тәрбияләүгә зур өлеш кертте. Бу бик кыйммәтле кадрлар, алар тамашачыларны битараф калдыра алмый. Җирле халыкка безнең ярдәм һәм аларның зур илнең өлеше булуын аңлау мөһим».

Үз чиратында, Роза Әхмәдиева КазГИК мәйданчыгында үзенекеләргә багышланган чаралар үткәрү турында сөйләде: «Мин проектның Мәдәният институты педагогы җитәкчелегендә төзелүе белән бик горурланам. Безнең коллектив хәйрия концертлары һәм чаралар оештыруда актив катнаша, җыелган акчаларны без махсус хәрби операциядә катнашучыларга җибәрәбез».

Иҗади очрашу кысаларында тамашачылар КазГИК студенты Даниил Емельяновның «Юл» документаль фильмын карадылар. Картина төшерү төркеменең видео материаллары нигезендә монтажлана. Фильмның геройлары – ТР премьер-министры урынбасары Евгений Варакин, Лисичанск мэры Эдуард Сахненко, психолог Ася Кислова, сапер Евгений Хрусталев, Лисичанск халкы һәм башка бик күпләр.

«Минем алдымда иҗат төркеменең алгы сызыктагы геройлар турында ничек эш булдыруын сөйләү бурычы тора иде. Без кешеләр хәзер үз алдында күргән һәм тыныч төбәкләр халкы караганнан соң беләчәк чынбарлыкны теркәдек. «Юл» – минем диплом фильмымның беренче редакциясе», - дип тәкъдим итте картинаны Даниил Емельянов.

Продюсер Олег Суров кинотеатр кунакларына Лисичанскида төшерелгән вакытта табылган уникаль әйберләрне тәкъдим итә: ракета ярчыклары, пехотага каршы «Лепесток» минасы, шәһәрнең пыяла заводында ясалган совет чыршы уенчыклары. Экспонатлар Татарстанның «Кино һәм реквизит» музеена эләгәчәк.

Иҗади очрашуны Ринат Фазылов йомгаклады: «Безнең илгә каршы хәзер өч сугыш бара: алгы сызыкта кызу, икътисади һәм мәгълүмати. Фильм төшерү командасы безгә, тылда, Россиянең тарихи территорияләрендә ниләр булганын күрсәтте. Иҗади төркем кагыйдәләрсез һәм күренеп торган җимереклекләрсез уза торган алдынгы мәгълүмати сугышта чын сугышчылар».