Ветеранда кунакта

2024 елның 29 феврале, пәнҗешәмбе

2024 елның 25 февралендә үзенең гасырлык юбилеен Чистай районында туган, Чистай шәһәренең Мактаулы гражданы, Бөек Ватан сугышы ветераны Нәкыйп Мөбарәкша улы Хәйруллин билгеләп үтте.

Бу искиткеч дата белән котларга түбәндәгеләр килде: мәктәп башлыгы Әсхәт Дәүләтшин җитәкчелегендәге Чистай ДОСААФ администрациясе хезмәткәрләре, «Хәрби туганлык» иҗтимагый оешмасы җитәкчесе Рафис Мәхмүтов, Чистай авыл җирлеге башлыгы Ришат Мәгъсүмов (Чечен республикасында сугыш хәрәкәтләрендә катнашучы һәм ветеран), Чистай шәһәренең сугыш һәм хезмәт ветераннары оешмасы советы рәисе Искәндәр Миңсафин һәм курсантлар.

Нәкыйп Мөбарәкша улы Каргалы авылында туган, 1942 елда 18 яшендә сугышка китә. Хәрби пехота училищесына укырга керә, аны тәмамлагач, фронтка китә. 1943 елда Смоленск янындагы сугышларда катнаша. Берлинга һәм Рейхстаг диварларына кадәр барып җитә. Нәкип Мөбарәкша улын 1946 елның августында туган ягына демобилизациялиләр.

Нәкыйп Мөбарәкша улы кунакларга үзенең тормыш юлы, Бөек Ватан сугышында катнашуы турында сөйләде, Украина территориясендә уза торган махсус хәрби операция турында фикерләре белән уртаклашты.

Кунаклар юбилярны котладылар, озын гомер, шулай ук илебезнең иң мөһим бәйрәмен – 9 майны исән-имин каршы алуын теләделәр.