Татарстанның Иҗтимагый палатасында мәгариф, фән һәм мәгърифәтчелек эшчәнлеген үстерү буенча комиссия утырышы узды

2023 елның 18 сентябре, дүшәмбе

2023 елның 12 сентябрендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасында мәгариф, фән һәм агарту эшчәнлеген үстерү буенча Иҗтимагый палата комиссиясенең 8 нче утырышы узды, анда республиканың Иҗтимагый палатасы әгъзалары һәм экспертлары катнашты.

Очрашу кысаларында комиссия рәисе Тамара Федорова «Россия Федерациясендә мәгариф турында» гы 479-ФЗ номерлы Федераль законга үзгәрешләр кертү турында доклад белән чыгыш ясады.

Комиссия әгъзасы Юлия Кариева, Россия Федерациясе Иҗтимагый палатасына гомумиләштерелгән мәгълүматны тапшырып, белем бирү учреждениеләрендә җәяүлеләр үтүләренең милли стандартка туры килүен иҗтимагый контроль кысаларында, республиканың муниципаль берәмлекләре кисәкләрендәге җәяүлеләр үтүләренең туры килүен, туры килмәвен яки авариялелеген мониторинглау һәм анализлауны тәкъдим итте. Иҗтимагый палата әгъзалары һәм экспертлары аны хуплый һәм 2023 елның 1 октябренә кадәр әлеге мониторингны үткәрү турында карар кабул ителә.

«Сириус» белем бирү үзәге моделе буенча республика үзәге эшчәнлеген гамәлгә ашыру турында комиссия әгъзасы Адилә Әхмәтова чыгыш ясады, ул федераль базага олимпиадаларда җиңүчеләрне һәм призерларны кертү системасы, шулай ук белем бирү өлкәсендәге башка казанышлар турында сөйләде.

Утырыш ахырында катнашучылар ел ахырына кадәр тормышка ашырылачак һәм гамәлгә ашырылачак планнар турында фикер алыштылар, шулай ук комиссиянең Алабуга районында күчмә утырышын планлаштырдылар.