ТР Иҗтимагый күзәтү комиссиясе Җәзаларны үтәтү федераль хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсенең 10 нчы төзәтү колониясендә булды

2023 елның 9 гыйнвары, дүшәмбе

«Террорчылык идеологиясе йогынтысына эләккән затларны төрләндерү буенча системалы эш башкару, хокукка каршы эшчәнлектән баш тарту» проектын гамәлгә ашыру, шулай ук Россия Федерациясе Җинаять-башкарма кодексының 14 статьясын гамәлгә ашыру максатларында, җинаять җәзасы үтәүче хөкем ителгәннәргә вөҗдан иреге һәм дин тоту иреге гарантияләнә. Бу хокукларны гамәлгә ашыру ирекле булып тора.

Ирегеннән мәхрүм итүгә хөкем ителгәннәрнең үтенече буенча һәм сайлау буенча билгеләнгән тәртиптә теркәлгән дини берләшмәләргә караган руханилар чакырыла. Намус һәм дин иреге хәзерге вакытта кешенең һәм гражданның шәхси хокуклары һәм ирекләре системасында иң мөһим урынны алып тора.

Татарстан Республикасы Иҗтимагый күзәтү комиссиясе рәисе, Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзасы, АНО ЦРА җитәкчесе Азат Гайнетдинов, аның урынбасары Илнур Сатдинов, имамның җәмәгать ярдәмчесе Әсхәт Каюмов белән берлектә, Җәзаларны үтәтү федераль хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсенең 10 нчы төзәтү колониясендә булдылар, анда хөкем ителүчеләр белән әңгәмәләр үткәрелде. Җәмәгать эшлеклеләре шулай ук мәчеттә дә булдылар.

Эш сәфәре нигезендә комиссия, дин тоту хокукларын үтәү өчен барлык шартлар төзәтү учреждениесе администрациясе тарафыннан тулы күләмдә гамәлгә ашырыла, дип нәтиҗә ясады.