ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы Андрей Большаков Россиянең «коллектив Көнбатыш» белән көрәштә катнашу сәләте турында сөйләде

2022 елның 25 феврале, җомга

ТР Иҗтимагый палатасының этникара һәм конфессияара мөнәсәбәтләр комиссиясе рәисе, КФУ каршындагы иҗтимагый-сәяси һәм этноконфессиональ мәсьәләләр буенча эксперт советының җаваплы сәркатибе Андрей Большаков билгеләп үткәнчә, кабул ителгән хәрби операция турындагы карар Россия җитәкчелегенең соңгы көннәрдәге гамәлләренең дәвамы булып тора.

Донецк халык республикасы һәм Луганск халык республикасын тану турында игълан итәргә, ә аннары республиканы язмыш хөкеменә ташлау дөрес булмас иде. Чыгу юлы бер - ярдәм итәргә кирәк, шул исәптән хәрби юл белән дә. Бу кризисның гуманитар өлеше Россия хөкүмәте тарафыннан алдан уйланылган иде. Кешеләрне Россия төбәкләрендә атышлардан һәм үлемнән яшерә алдылар. Качып килүчеләр хатын-кызлар һәм балалар булды, ирләр алгы рәтләргә киттеләр. Бүгенге хәрби операциянең бурычы - дошманның һава оборонасын һәм авиациясен бастыру, корал, диңгез базалары, аэродромнар складларына зыян китерү. Минемчә, хәрби бурычларга Донецк һәм Луганск өлкәләре чикләрендә республикаларны торгызу да карый, - дип саный эксперт.

Моннан тыш, аның сүзләренчә, Россиянең  «демилитаризация» һәм Украинаның «денацификациясе» буенча бурычы безнең илнең шәхси куркынычсызлыгын тәэмин итү өчен кирәк.

- Кызганычка каршы, күп санлы сөйләшүләр Россия өчен нинди дә булса нәтиҗәләргә китермәде. АКШ, ЕС, НАТО теләсә нинди компромисслардан баш тарта һәм корал, шул исәптән ракеталарны да, Россия белән чиктәш дәүләтләр территориясендә урнаштыра. Төрле үтенечләр һәм сөйләшүләр нәтиҗәләр бирмәделәр, шулай ук Украинаның Көньяк-Көнчыгышта конфликты буенча Минск килешүләре үтәлмәгән килеш калды. Тыныч халык Донецк халык республикасы һәм Луганск халык республикасы территорияләрендә даими рәвештә юк ителде. Сигез ел дәвамында. Гражданнар, балалар үлде, - дип искәртте эксперт.

Аның фикеренчә, барлыкка килгән шартларда Россия хәрби операциягә барырга мәҗбүр булды. Ул билгеләп үткәнчә, бәрелешләр Украина шәһәрләренең торак кварталларына ясалмый, бары тик НАТО илләреннән кораллануның яңа төрләре белән шактый тулыланган илнең хәрби инфраструктурасы гына җимерелә.

Әмма соңгылары үзләре Россия белән сугышмаячаклары турында белдерә. Моны Украина көч структуралары эшләргә тиеш. Шуңа күрә АКШ, ЕС һәм НАТО дан Россия инде 2014 елдан бирле кичерә торган яңа икътисадый һәм гуманитар санкцияләр көтәргә мөмкин. Безнең ил бу көрәштә «коллектив Көнбатыш» белән көрәшергә сәләтле. Җиңү сөйләшүләр һәм дөньяга юл ачачак. Хәзерге вакытта без Россиянең яңа көч үзәге булуын һәм Көнбатыш диктатыннан калышмавын күрәбез. Хәрби операция - ул этик күзлектән һичшиксез начар. Кешеләр конфликтның төрле ягыннан һәлак булачак. Ләкин булдырылган шартларда бу бердәнбер чыгу юлы, югыйсә безне җәеп, Россия цивилизациясе буларак юк итәчәкләр, - дип йомгаклады Андрей Большаков.