ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы Радий Зарипов килеп туган хәлдә россиялеләр алдында торган төп бурыч турында сөйләде.

2022 елның 11 марты, җомга

Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзасы, Казан дәүләт архитектура-төзелеш университетының тарих һәм фәлсәфә кафедрасы доценты Радий Зарипов «Казанские Ведомости» басмасына Украинада махсус хәрби операция уздыру белән бәйле рәвештә барлыкка килгән русларны эзәрлекләү чыганаклары, шулай ук Meta ресурсларын блоклауга карата үзенең фикере белән уртаклашты.

«Массакүләм мәгълүмат чаралары Кушма Штатларда эре капитал кулларында, бу массакүләм мәгълүмат чараларының хуҗалары дөньяга белергә кирәк булган мәгълүматны таләп итә. Без моны Украинада хәзер эшли торган схема буенча күрәбез», - ди Казан дәүләт архитектура-төзелеш университетының тарих һәм фәлсәфә кафедрасы доценты Радий Зарипов, русларны эзәрлекләүнең чыганаклары һәм сәбәпләре турында уйланып.

Басманың әңгәмәдәше билгеләп үткәнчә, мондый схемалар элек Югославиядә, Гыйракта, ә соңрак Ливия джамахариясендә дә кулланылган.

«Болар барысы да безгә күптән билгеле. Мәгълүмати челтәр аша үтеп чыгу авыр булган, бу башка мәсьәлә. Бүген безнең дәүләт тарафыннан Mеta базасында челтәрләрне чикләү өлешендә дөрес карар кабул ителде, чөнки алар - безнең илгә каршы пропаганда, - дип саный Зарипов. - Фейк белән шөгыльләнүче кадрлар шулкадәр әзерләнгән. Аларның кайберләре көлке һәм ямьсез, ә кайберләре, җитди, мисал өчен, бала тапкан хатын-кыз белән булган вакыйга (сүз Мариупольдәге бала тудыру йортына рус хәрбиләре тарафыннан бомба ташлау турындагы фейк турында бара, аны журналистлар ачыклаган һәм РФ Оборона министрлыгында кире какканнар - ред. искәрмәсе). Ярый әле, безнең кешеләр аера, аңлый белә».

«Халыкның җитәрлек проценты вакыйгаларга аңлап каравын һәм безнең халыкларны - русларны, украиналыларны һәм белорусларны каршы куймавы шатландыра, - дип күзәтүе белән уртаклаша эксперт. - Без барыбыз да украиналыларның дөньяда җитди үзгәрешләр уйлап тапкан кешеләр йогынтысына эләгүен аңлыйбыз: алар илне Россия Федерациясенә каршы булачак локацияләр мәйданчыгы буларак кулланырга тели».

Хәзерге шартларда, Зарипов фикеренчә, төп бурыч «ил милләтләре арасында таркалуга юл куймау һәм украиналыларга ватаннарына хуҗалар булып кайтырга ярдәм итү өчен бу теманы тизрәк төгәлләү».

«Сәяси карар дәүләтнең көчле булуы һәм безнең дәүләт үсешенә юнәлдерелгән җитди карарлар кабул итәргә сәләтле булуы турында сөйли. Фактик, беренче тапкыр ил көнбатыш кыйммәтләр системасына буйсынмау, дөньяда бер идарә итү көче булган халәткә туры килмәүне аңлата торган адым ясады. Без күпполяр дөньяга барабыз», - дип нәтиҗә ясады ул.