Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының хокук мәсьәләләре һәм иҗтимагый экспертиза буенча утырышы булды

2022 елның 11 феврале, җомга

10 февральдә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының хокукый мәсьәләләр һәм иҗтимагый экспертиза комиссиясе утырышы булды. Утырышта Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы әгъзалары Андрей Королев, Илсөяр Гарифуллина, Рим Мостаев, Александр Поляков һәм Радий Зарипов катнашты.

Рим Мостаев Әфганстанда хәрби хәрәкәтләрдә катнашкан ветераннарның социаль-көнкүреш хәлен яхшырту кирәклеге турында мәгълүмат белән чыгыш ясады. Хәзерге вакытта Татарстан Республикасында Әфганстанда хәрби хәрәкәтләрдә катнашкан 10 000 кешенең 7900е исән калган. Уртача 65-70 яшь һәм аннан да олырак яшьтә, аларның мораль-психик халәтен исәпкә алсаң, эшкә урнашу мөмкин түгел. Аларның барысы да диярлек яралардан һәм контузияләрдән тыш, Азиянең экзотик авырулары белән авырган.

Әфганстанда хәрби хәрәкәтләрдә катнашкан ветераннарның социаль-көнкүреш хәлен яхшырту буенча тәкъдимнәр әзерләү турында карар кабул ителде: пенсия һәм ташламалы тәэмин итү өлкәсендә законнарны яңадан карау, хәрби хәрәкәтләрдә катнашкан ветераннар өчен бәйрәм итүнең рәсми датасын кертү һ.б.

Шулай ук Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының хокукый мәсьәләләр һәм иҗтимагый экспертиза комиссиясе каршындагы эш төркемнәре эшчәнлеге һәм 2022 елга Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының хокукый мәсьәләләр һәм иҗтимагый экспертиза комиссиясе планы турындагы сораулар каралды.