ТР Иҗтимагый палатасы Рәисе урынбасары Анастасия Исаева Нәҗип Гаяз улы Җиһановның тууына 110 ел тулуга багышланган концертта катнашты

2021 елның 22 гыйнвары, җомга

2021 елда күренекле композитор, педагог, музыка — җәмәгать эшлеклесе, язучы, җәмәгать эшлеклесе, профессиональ татар музыка сәнгатенә нигез салучыларның берсе Нәҗип Гаяз улы Җиһановның тууына 110 ел тулды.

С.Сәйдәшев исемендәге Зур концертлар залында әлеге истәлекле датага багышланган концерт булды. Концертта Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы Рәисе урынбасары Анастасия Исаева катнашты.

Татарстанның музыка югары уку йортының беренче ректорын аның хезмәттәшләре, туганнары, укучылары һәм иҗатына гашыйк кешеләр яхшы сүзләр һәм музыкаль әсәрләр белән искә алды. Бәйрәм концертында «Түләк», «Җәлил», «Намус», «Алтынчәч» операларыннан өзекләр, «Нжери» балеты һәм «Минем республикам» кантатасыннан өзекләр яңгырады. Көндез, концерт алдыннан Арча зиратындагы композитор каберенә чәчәкләр салу тантанасы булды. Нәҗип Җиһановны искә алу өчен аның улы, шагыйрь, продюсер, Мәскәүдә «Домисолька» балалар музыка театрының директоры һәм сәнгать җитәкчесе Иван Нәҗип улы килгән иде.

Шулай ук концертта консерватория каршындагы махсус музыка мәктәбе укучылары да катнашты. Дүртенче сыйныф укучысы Елизавета Маковская башкаруында скрипка һәм кыллы оркестр өчен көй яңгырады. Ә унъеллык хор "Җәлил" операсыннан чыршы белән күренешне башкару өчен консерваториянең иҗат коллективларына кушылды. Тыңлаучылар яшь музыкантларны көчле алкышлар белән сәламләделәр.