Мөнир Гафиятуллин Мәңгелек утка чәчәкләр салуда катнашты

2024 елның 7 мае, сишәмбе

Бүген, Җиңү көне алдыннан, милли-мәдәни берләшмәләр, Татарстан Халыклары ассамблеясы, республиканың күпмилләтле яшьләре вәкилләре Казанның Җиңү мемориаль паркында Мәңгелек утка чәчәкләр салдылар. Тантаналы чарада Дәүләт Советы Рәисе, Татарстан Халыклары ассамблеясе рәисе Фәрит Мөхәммәтшин катнашты.

«Бу безнең яхшы традиция, Җиңү көне алдыннан без бик куркыныч һәм авыр Бөек Ватан сугышында җиңү өчен үз гомерләрен биргән аталарга һәм бабаларыбызга хөрмәт күрсәтәбез, аларны истә тотабыз, — дип ассызыклады Фәрит Мөхәммәтшин. — Мин күпмилләтле яшьләребезгә рәхмәт белдерәм, алар, диненә һәм милләтенә карамастан, халкыбызда 79 ел яшәгән бөек хәтердә бердәм. Минемчә, шулай дәвам итәчәк, буыннан-буынга безнең ата-бабаларыбызның батырлыклары тапшырылачак, алар үрнәгендә яшьләр тәрбияләнәчәк.

Парламент башлыгы билгеләп үткәнчә, бүген республикада Бөек Ватан сугышының канкойгыч вакыйгаларында катнашкан 11 меңнән артык ветеран яши. Фәрит Мөхәммәтшин республика җитәкчелегенә, Татарстан Рәисе Рөстәм Миңнехановка Бөек Ватан сугышы ветераннарына һәм катнашучыларына һәрьяклап ярдәм иткәне өчен рәхмәт белдерде.

Фәрит Мөхәммәтшин махсус хәрби операциядә катнашучыларга аерым рәхмәт сүзләрен җиткерде. «Бүгенге көндә дә авыр вакытлар, - диде ул, - безнең территорияләрне, җирләрне һәм гаиләләрне яклап батырлык кылган барлык катнашучыларга да зур рәхмәт әйтәбез».

Фәрит Мөхәммәтшин сүзләренчә, Татарстан халыклары Ассамблеясы республикада күпмилләтле халыкның кыйммәтләрен саклап һәм тапшырып, зур берләштерү һәм иҗади эш алып бара.

Тантаналы чара сугыш турында дөньяның төрле телләрендә – рус, татар, чуваш, белорус, үзбәк, таҗик һәм казах телләрендә шигырьләр уку белән дәвам итте.

Чәчәкләр салу тантанасында шулай ук социаль сәясәт комитеты рәисе Светлана Захарова, Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова, ТР Иҗтимагый палатасы рәисе урынбасары Мөнир Гафиятуллин, республиканың профильле министрлыклары һәм ведомстволары, яшьләр оешмалары вәкилләре катнашты. Чара традицион рәвештә Татарстан халыкларының Яшьләр Ассамблеясе инициативасы һәм ТР Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәме белән үткәрелә.