Тамара Федорова мәктәп программасына «Гаилә белеме»курсын кертү буенча эшче төркем утырышында катнашты

2024 елның 10 апреле, чәршәмбе

2024 елның 10 апрелендә Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасының Фән, мәгариф һәм мәгърифәтчелек эшчәнлеге буенча комиссиясе рәисе Тамара Федорова мәктәп программасына «Гаилә белеме» курсын кертү буенча эшче төркем утырышында катнашты.

Дәүләт Думасы депутаты, гаиләне яклау, ата-ана булу һәм балачак мәсьәләләре комитеты әгъзасы Татьяна Ларионова рәислегендә эшче төркем утырышы Россия Федерациясе Дәүләт Думасында узды.

Утырышта Россия Федерациясе мәгариф министры урынбасары Анастасия Зырянова, «Балачакны, гаиләне һәм тәрбияне өйрәнү институты» ФДБНУ белгечләре катнашты.

Утырыш барышында «Гаилә белеме» курсының структурасы һәм эчтәлеге, атап әйткәндә, «Гаилә белеме» курсы концепциясе һәм тематик планлаштыру буенча профессиональ җәмәгатьчелек фикер алышуы булды.

Мәгариф программаларын гамәлгә ашыру бүлеге башлыгы Алексей Майер һәм Ксения Савченко гомуми белем бирү мәктәбенең 10-11 сыйныфларында һәм урта белем бирү оешмаларында дәрестән тыш дәресләр өчен курс концепциясе һәм структурасы проектын тәкъдим иттеләр.

Очрашуның модераторы, эшче төркем рәисе Татьяна Ларионова түбәндәгеләрне билгеләп үтте:

«Безнең эшче төркем экспертлары, институт экспертлары белән бергәләп, күп еллар дәвамында тупланган заманча һәм нәтиҗәле укыту-методик материаллар әзерләү тәҗрибәсен гомумиләштерүләре - аеруча әһәмияткә ия!»

Тамара Федорова Казан шәһәренең «ТИСБИ колледжы»нда «Гаилә белеме» курсын алып бару турында сөйләде. Колледж педагогларының эшләнмәләре белән уртаклашты, курсның эчтәлеге, шулай ук әлеге фәнне колледжда кертү барышында хәл итәргә туры килгән мәсьәләләр һәм проблемалар турында сөйләде.

Үз чыгышында Тамара Федорова «Балачакны, гаиләне һәм тәрбияне өйрәнү институты» ФДБНУ тарафыннан эшләнгән «Гаилә белеме» курсы проектын анализлады һәм бәяләде. Колледжда фәнне укыту тәҗрибәсе аңа тематик планлаштыру проектын һәрьяклап анализларга мөмкинлек бирде. Үз чыгышында ул һәр бүлек буенча йомгаклау проектын үз эченә алган вариатив модульнең мөһимлеген билгеләп үтте. «Минем гаиләм һәм мәдәни традицияләр», «Бәхетле мөнәсәбәтләр остаханәсе», «Сәламәт гаилә - имин гаилә» һ. б. шундый мөһим темалар буенча проектлар балаларны битараф калдырмаячак - дип ассызыклады Тамара Федорова.

Шулай ук Тамара Федорова «Гаилә белеме» курсы бердәм стандартлаштырылган уку әсбаплары, эш дәфтәрләре, методик киңәшләр чыгару белән тулыландырыларга тиеш, методик эшләнмәләр коллекциясен, мастер-класслар, хезмәттәшләрнең видео-дәресләрен, дәресләр өчен видео - һәм аудио материаллар булдыру һәм урнаштыру зарур.

«Гаилә белеме» курсы зур әһәмияткә ия, тәкъдим ителгән программа ата-аналарны да, тәрбияләнүчеләрне дә, педагогларны да кызыксындырырга мөмкинлек бирәчәк, ә курс чыннан да хәзерге яшьләрдә традицион гаилә кыйммәтләрен формалаштыру коралы булачак.