Михаил Мельников ТР Дәүләт Советының Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитеты утырышында катнашты

2024 елның 11 апреле, пәнҗешәмбе

Бүген Дәүләт Советында узган Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитеты утырышында депутатлар профиль комитеты карамагындагы юнәлешләр буенча 2023 елда республика Министрлар Кабинеты эшчәнлеге нәтиҗәләре турындагы хисапны карадылар. Моннан тыш, парламентарийлар токымлы терлекчелек турында Федераль законга үзгәрешләр кертү турында Федераль закон проектын хупладылар.

Утырышта ТР Иҗтимагый палатасының ТКХ һәм экология буенча комиссиясе әгъзасы Михаил Мельников катнашты.

Комитет утырышында Хөкүмәт хисабын карау кысаларында докладлар белән ТР Экология һәм табигый байлыклар министры Александр Шадриков, Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының беренче урынбасары Ленар Гарипов һәм икътисад министрының беренче урынбасары Олег Пелевин чыгыш ясадылар.

Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы биргән мәгълүмат буенча, республиканың агросәнәгать комплексы Татарстанлыларны авыл хуҗалыгы продукциясенең төп төрләре белән тулысынча тәэмин итә. Республиканың ит һәм ашлык ихтыяҗлары буенча тәэмин ителеш 100% тан артык, сөт буенча – 150% тан артык, шикәр буенча – 200% тан артык, үсемлек мае буенча тәэмин ителеш нормадан 7 тапкыр артык.

2023 ел нәтиҗәләре буенча Татарстан сөт җитештерү буенча илдә беренче урында тора (Россия Федерациясенең гомуми күләменнән 6,5%-ы), йомырка җитештерү буенча 6 нчы урында (3,3%), ит һәм кош-корт җитештерү буенча 8 нче урында (3,1%). 2023 елда 2,2 млн тонна сөт, 512,9 мең тонна ит һәм кош-корт, 1,7 млрд данә йомырка җитештерелгән.

2024 елда агросәнәгать комплексына дәүләт ярдәменә барлыгы 13,6 млрд сум бүлеп бирү каралган.

Фикер алышуга йомгак ясап, Хөкүмәт хисабы, Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитеты рәисе Азат Хамаев башкарма хакимият органнарының көйләнгән эшен билгеләп үтте, аның ярдәмендә билгеләнгән планнарны тулысынча диярлек тормышка ашырылган, республика алдында торган бурычларны һәм төбәк һәм илкүләм проектларны гамәлгә ашыру бурычлары үтәлгән. "Агымдагы шартларда авыл хуҗалыгы икътисадның төп тармакларының берсенә әверелә, ә азык-төлек иминлеге – ил суверенитетының нигезе, – диде парламентарий. – Авыл халкы алдында торган беренче чираттагы бурычларның берсе-язгы кыр эшләрен уңышлы башкару. Хисап докладында республикада моның өчен барлык кирәкле ресурслар бар дип билгеләп үтелә".